Svátek

Dnes je: Sobota, 30. květen 2020
Dnes má svátek: Ferdinand
Zítra má svátek: Kamila

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow 1LV 1.kolo: Litovel "B" - Zlín "A"
1LV 1.kolo: Litovel "B" - Zlín "A"
Napsal Jakub Roubalík   
Neděle, 20. říjen 2013
Tak to konečně začalo, 1.liga 2013/2014 už není pouze vyhlídkou do budoucnosti, ale odehrávajícím se dějem. Stejně jako loni jsme jeli do litovelské herny, jejíž stavební materiál mi vždycky vnukne vzpomínku na gympl. Prostě, „diagnostici ze stavební fakulty by měli žně (Cyrda™)“, záchody balancují na hranici hygieničnosti a hrací místnost je všechno možné, jen ne příjemně vyvětraná, jako by jedno zahřívání mozku nestačilo.

Sestavu jsme pojali volněji podobně jako dopravní předpisy, využili jsme široké možnosti dlouhé soupisky. Čísla v sestavě se pohybovala od dvojky až po šestnáctku, kdy tento otevřený interval už bude ve zbytku sezóny těžké překonat.

Cyrda na první potkal těžkého soupeře, Honzu Krejčího jr., se kterým přidali další korálek do svého už pěkně rozvětveného šachového věnce. Cyrda stál za černou stranou barikády a v zahájení postavil něco na způsob králky. Poté však postupoval poněkud ambiciózně tahy h6-g5 a e5 při malé rošádě a soupeř téměř okamžitě kontroval beranidlem f2-f4. Už tam mi přišla pozice horší, Cyrda sice ještě všemožně komplikoval hru, ale naši první porážku už odvrátit nedokázal.

Hrál jsem s jedním ze dvou Poláků tohoto dopoledního odpoledne a v Trompowském si užíval časovou i mírně poziční výhodu. Místo abych však pokračoval přímočařeji v předchozím plánu, snažil jsem se omezit soupeřovu protihru na dámském křídle. Když už se mi to podařilo, Stachowiak šikovně obětoval pěšce, kde jsem nenašel víc než zanedbatelnou výhodu v různobarevných střelcích při těžkých figurách. Několikrát jsem zopakoval pozici, abych se snažil přijít s novým plánem po kontrole. V tom jsem selhal, a tak jsem pozici dal za remis.

Vlado hrál podle svých slov po delší době francouzskou, kde ho soupeř překvapil variantou, kterou obvykle nehrává. Pozici měl Vlado asi po celou střední hru mírně horší, ale po časovce si mohl holedbat v trochu lepší věžovce.

Míša hrál bílými s Bělunkem a v zahájení vyjednávali nad skotským sporem. Nebylo jednoznačné, kdo z něj vyšel líp, pozice nadále zůstávala velmi komplikovanou. Jasnost do ní mohla vnést soupeřova oběť figury, ale cesta pro oba hráče se stala naopak ještě trnitější.

Peťa Koutný v Grünfeldovi brzy získal drze pěšce resp. mohl soupeř obětovat dámu a 2 pěšce za tři lehké figury, v jejímž hodnocení neměl asi nikdo jasno. Místo toho si raději vytvořil nepříjemnou iniciativu, kdy především bílý jezdec na c7 značně omezoval možnosti černého.

Marťa Šenkýř zvolil nepřekvapivě španělskou výstavbu, takže tuto partii jsem mohl v pravidelném prohlížení přeskočit a zařadit do složky Podívat se až při časovce, kdy se začne něco dít. Skutečně, blížící se 40. tah vnesl do partie konkrétnější charakter, v němž Marťa utržil kvalitu.

Jirka zvolil poloslovanskou výstavbu proti dvojitému fianchettu, což rozhodně se nedá považovat za špatnou volbu. Jirka vyrovnal a poté i možná nepříjemnou vazbou získal drobné plus. Každopádně nebylo nejtěžší se jí zbavit a pozice se postupně zjednodušovala.

Mira Beneš zvolil proti Volze komplikovanou variantu, kde její přesnější znalost nemusí být nadbytečnou. Mirovi se ale příliš nepovedlo poprat s jejími jemnostmi, a tak sklouzl do dost těžké pozice, kde jednak prováhal rošádu a poté i pěšce. I když se Mira snažil mást, soupeř celkem přesvědčivě zjednodušoval a využíval plusy své pozice, které nakonec dovedl až do vyhrané věžovky a avizovaným výsledkem i dopadla.

Míša musel projevit vcelku duchaplnou obranu s figurou navíc, což se mu nakonec i nějakým způsobem podařilo (hot news: prý to bylo prohrané za něj).

Petr sice kobylu z c7 ještě několik tahů nevyhnal, ale alespoň snížil tlak soupeřových figur po několika výměnách. Pozice se pak již natolik zjednodušila, že remíza pak byla zanedlouho zapečetěna.

U Jirky partie dospěla do klidné střední hry, kde ani jedna strana si nedělala větší ambice a i zde byl smír konečným výsledkem.

Jako poslední dopověď jsem si nechal Vlada, jehož technika ve věžovce nás často dostávala do kolen. Když jsme si mysleli, že naděje už nejsou příliš velké, přišel další vykřičník a mi mohl Vladův metodický dopis nadále sledovat. Soupeřovy naděje pohasínaly každý tahem, a přestože se bránil statečně, slovenský stroj fungoval stejně jak na začátku šichty a po chvíli svítila jednička v zápise.

I přes nepříznivý průběh, kdy jsme prohrávali 4:2, předvedli Marťa a Vlado pevné nervy a zaslouženě vyhráli a mužstvo (ne)zaslouženě remizovalo 4:4.

Příští týden má prostor MMMS, a proto se na další misi vydáme až za tři týdny po dlouhé cestě do Polabin.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95