Svátek

Dnes je: Středa, 22. květen 2019
Dnes má svátek: Emil
Zítra má svátek: Vladimír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Paradigma tupých bodlin
Paradigma tupých bodlin
Napsal Jakub Roubalík   
Neděle, 07. duben 2013

Na cestě do moravské metropole národním dopravcem dostává život následující reportáž. Pochmurné, noirově osvětlené kupé, do prázdna hledící civilisté vyhlížející lepší zítřky. Ve venkovní tmě mihotající se všepřítomné Edisonovy děti, v úzké chodbě přešlapující uniformně oděná průvodčí s nebezpečně vyhlížejícími kleštěmi.

Zlínské družstvo se utkalo s několik desítek kilometrů vzdálenou Kroměříží. Grády zápasu dodávala nejenom blízká geografická poloha, ale i boj o neklidná nižší pole tabulky. Předpokládalo se, že družstva nastoupí v nejsilnějších sestavách, což se také téměř bezezbytku vyplnilo. My jsme postrádali pohřešovaného Adama (6), kroměřížské družstvo pouze na poslední šachovnici udělalo kosmetickou změnu z několika možných kandidátů. Bylo zřejmé, že mač bude dost vyrovnaný. Sice jsme v průměru měli elovou nevýhodu, ale důvěra v hráče tento nedostatek dorovnávala.

Dnešní partie bohužel příliš nevyšla Míšovi, který se jistě chtěl za loňskou partii revanšovat, ale ani tentokrát se mu to nepovedlo. Zahájení podal přirozeně, ale poté jaksi podcenil soupeřovi útočné možnosti na krále. Výsledkem byla na Míšu až nepatřičná miniaturka.

Další nulka putovala na naše konto z partie Vlada Jackových. Hrála se klidná italka, kde si bílýma dlouho držel malé plus. Přišla však taktická nepozornost a kvůli hrozbě matu ztráta figury resp. věže za dva střelce. S tím se už se opravdu nedalo nic dělat, premiéru si Vlado jistě představoval jinak.

Body jsme nějak nemohli získat, když prohrál na osmé šachovnici i Jirka a situace už byla kritická. Jirka pojal španělku stejně jako se Žigem velmi dobře, když získal příjemnou pozici. Poté se ale ukvapil s koketním f5, kde diagonála b1-h7 se nebezpečně otevřela a dala průchod k hladké penetraci na černého krále, čehož bílý využil i díky skryté taktické jemnosti.

Alespoň první původ na naší stranu získal na první Milan, který z klidné varianty dámského gambitu přešel k zajímavému útoku na krále. Útok byl pro moje nezasvěcené oko asi opravdu pouze „zajímavý“ a po následné výměně dam vznikla dost rovná koncovka, kterou navíc soupeři ihned podepsali jako remízu.

Po kontrolách se teda hrála ještě půlka partií, a pokud jsme stále chtěli dosáhnout na tři body, museli bychom udělat maximální bodový zisk. Science fiction je vskutku pozoruhodný žánr, ale realita na šachovnicích s ním nekorespondovala.

Cyrda celou partii držel pevného ježečka, kde i podle pár jeho zpráv byla nejpravděpodobnějším výsledkem remíza. Vzhledem k zápasové situaci ale nedostatečná, a tak Cyrda podvědomě začal do pozice dávat to, co nemohla zvládnout. Narušení poklidné ježečkovské rovnováhy nebylo však v souladu s hedgehogovským paradigmatem, což i později Karel Malinovský demonstroval využitím konceptu špatného střelce k zisku celého bodu.

Dostávali jsme tedy solidní příděl a zápas už byl rozhodnutý. Menší individuální uspokojení si alespoň poskytl Petr, který v zahájení postavil trochu podezřelejší výstavbu, kdy zejména bílý fianchettový střelec g2 dominoval. Když tento neduh ale Petr zvládl, přehrál svého soupeře a v koncovce oboustranné dvojice střelců slavil vítězství díky forsáži věžového pěšce.

Na čtvrté šachovnici se opakoval další duel z loňského roku, kdy jsem nastoupil proti Mudrákovi. V partii jsem využil jedné varianty z Turnaje kandidátů. Byla to sice trochu podezřelá varianta v katalánské, kterou Kramnik proti Carlsenovi vyvrátil, ale po heroickém výkonu udržel černý remízu. Naštěstí soupeř nebyl s tímto faktem pravděpodobně obeznámen, vznikla zajímavá pozice, která se však k mému překvapení až příliš rychle zjednodušila - stejná struktura, pouze těžký materiál. Nastal tedy čas na další partiové Inception z TK, kde Carlsen Radjabova v úplně rovné pozici po 90 tazích udolal. Chtěl jsem se pokusit o to samé, ale jelikož úroveň mojí techniky je astronomicky daleko od té Magnusovy, partie stejně nakonec skončila remízou.

Jako poslední dohrával Marťa, který zvolil málo známou, ale enginy vysoce ceněnou variantu a odměnou mu byl hodinový náskok a preferenční pozice. Tenká hranice je však mezi nabytím a zpronevěrou, Marťa vědom si svého markantního privilegia se raději obou výhod solidárně zbavil. Šach ovšem neoceňuje humanitárního ducha a po kontrole po menším vzájemném usnutí se po třech tazích dohodli se soupeřem na remíze.

Jak je vidno, zápas se příliš nepovedl. Po nadějně vypadajícím začátku se pak naše pozice rozpadly jako vratké domino. Nechceme-li kalkulovat s ostatními výsledky, což nechceme, nezbývá než vzít fortunu do vlastních rukou a v posledním kole se solidním Durasem vytáhnout.

Cestující naproti mně odhodlaně zabořený do skript Biochemie II, nalevo je pohled na dva debatující studenty mnohem přímější a debata bohatší. Přileju-li další olej do ohně kolem aktuálního sociálního fenoménu Přiznej …, dva studenti exaktního oboru vybaveni většinovými poznatky lamentujíce nad užitečností hranolkových fakult.
  Komentáře (2)
re Ludva
Přidal petr koutny, 08-04-2013 07:56
podle mě hrajeme o záchranu se SM, oni s Karvinou a remiz jim nemusí stačit díky horšímu skóre a my s Brnem, ale to vše za předpokladu že bychom plně bodovali, což není jednoduché. Takže stručně, naše výhra rovná se záchrana a pravděpodobný sestup SM, remiz záleží co Grygov a Litovel, ale spíš náš sestup a prohra opět co Litovel a Grygov,ale asi náš sestup. Takže máme to v rukou a uvidí se za 14 dní. Věřím, že máme lepší pozici než SM, SM hraje v Karviné a pro jistotu musí vyhrát, ale vyhrát s Karvinou taky není jednoduché, no vše otevřené a záleží na nás:)) Co víc si přát:))
Přidal Ludo Balazec, 08-04-2013 07:05
Kubo, vzhladom k inym nepriaznivym vysledkom 10.kola ( vyhry Grygova a Beskydu ), tak aj keby si v poslednom kole kalkuloval s inymi vysledkami, dosiel by si k tomu istemu zaveru ako bez kalkulacie : remizou by Zlin mohol pokorit len Litovel, ak ten nevyhra, lenze Grygovu staci s Litovli aj nevysoka prehra ( aj pri 2:6 zostanu furt pred Litovli ), takze ak medzi Grygovom a Litovli nie je nejaka vrazedna rivalita, tak Litovel vyhra ...

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95