Svátek

Dnes je: Středa, 22. květen 2019
Dnes má svátek: Emil
Zítra má svátek: Vladimír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow (Ne)úspěšná orlovská mise
(Ne)úspěšná orlovská mise
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 18. březen 2013

Neoznačenou dodávkou jsme se vypravili na sever Moravy na další prvoligovou misi. Probírali jsme v něm nadcházející operaci, ale moře času zbylo i na stav současného stavitelského betonu, o kterém jsme si vyslechli erudovanou přednášku.

Jednalo se patrně o první zápas, kde jsme dorazili s časovou rezervou. Není jasné, zda to bylo dálniční známkou, brzkým ranním srazem nebo hi-tech vybavením v podobě navigace. Všechny tyto faktory ovlivnily to, že jsme před zápasem měli dostatek času shlédnout orlovskou pohárovou sbírku nebo protáhnout si svaly na rozlehlé terase. Na té se však naše krytí prozradilo, neboť na nás místní správce haly zvolal ohledně auta stojícího mimo vyhrazené parkoviště. Překvapením jsme nezareagovali příliš adekvátně a řekl neutrální „nevím“, i přesto že majitelem byl jeden z hráčů domácího celku.

Museli jsme se také přizpůsobit přenosu online šachovnic, což znamenalo další nechtěné zviditelnění. Prvním hráčem, který se lekl internetové publicity, byl Rosťa, který nabídl již v zahájení remízu, kterou soupeř po 40 minutovém přemýšlení přijal. Po 10 minutách jsem nečekal, že ji přijme, ale s přibývajícím časem znamenající dorovnání Rosťova deficitu se akceptace zdála více než zřejmá.

Poté se dlouho hrálo, s naším novým kapitánem, jejíž funkce se Rosťa zhostil navzdory pracovnímu vytížení. Za což mu patří velký dík.

Dále dohrál Milan, který hrál proti nepříjemnému Kislinskému, jež zvolil neambiciózní zahájení. Vznikla nestandartní pozice, ve které Milan pravděpodobně vyrovnal. Poté si vzal nebojácně pěšce, což možná bylo ještě v pořádku, ale pak následoval menší zkrat, po kterém se nezbývalo Milanovi nic jiného než vzdát.

Poté skončil své účinkování Marťa, který ve Volhokrálce získal velmi příjemnou pozici. Na otevřených sloupcích a a b vyvíjel nebezpečný tlak, který vyústil v oslabení soupeřovy pěšcové struktury. Nicméně později oba podepsali remízu. Snažil jsem se rozluštit tuto remízovou záhadu, ale ani šachovnicový kamerový systém nebyl příliš nápomocen.

Než budu pokračovat, uvedu odkaz na orlovský online, aby se vám, čtenářům, dostalo lepší perspektivy ohledně mého reportu: http://www.sachyorlova.cz/online/1.liga_2012_13/9/tfd.htm

Bylo už na čase, aby začali přibývat body i na naše konto. První se o to postaral Michal. Hrála se klidná španělka, kde kritický moment nastal po 17..f5. Lepší se mi zdála za bílou výměna 18.Sxc5 a exf5 s následujícím tlakem proti pěšci e5. Ovšem po braní jezdcem tento strategický faktor je možná stejně převážen dobře živenou kobylou. Nestalo se tak, a soupeřka odevzdala pěšce, kterého Míša neuplatnil výhrou v koncovce, ale přímým útokem.

Pak myslím vyhrál Petr, který zvolil bělopolnou strategii proti svešnikovské struktuře černého. Zlom nastal kolem tahu bílého f4, který vedl k následující komplikované hře. Myslím, že hodnocení několikrát rotovalo a pravděpodobně oba hráči měli stejně blízko úspěchu. Naštěstí jako poslední se zmýlil orlovský hráč, což Petr již definitivně potrestal.

Krátce po kontrole dobojoval bohužel i Cyrda, který Ruskou pojal pozoruhodně, ale pokerovou terminologií bych řekl že „bez nápadu“. V duchu opačných rošád se jal k útoku na krále, který dřív skončil, než se vůbec stihl rozjet. Zbyla jen slabá pole, kterých soupeř později využil a zvítězil.

Stav zápasu se tedy vyrovnal. Vlado hrál celou partii v duchu jemného manévrování, kde ale kolem časové kontroly někde zaváhal. Na jezdce na c1 byl opravdu nezávidění pohled, ale pořád se doufalo, že by se pozice mohla dát udržet. Bohužel k tomu nedošlo, a tak domácí celek dosáhl již čtvrtého bodu.

Poslední dohrával autor zprávy proti T. Kriebelovi, který se mohl holedbat čerstvým titulem juniorského vicemistra republiky. Hrála se ruská a kolem 20. tahu došlo k první konfrontaci. Jh6 bylo však pravděpodobně nekorektní a získal jsem technicky vyhranou koncovku. Technicky je důležité slovo, protože tou jsem včera zrovna neoplýval. Následovalo ještě další 80. tahové trápení, kde se několikrát pohybovala pozice blízko remízy. Posledním hrubkou však bylo uspěchané g6, což mi umožnilo vytvořit dva volné pěšce a navíc naději získat ty soupeřovy. Stalo se tak, a pěti a půl hodinách hry se konečně slavilo vítězství, resp. zápasová remíza.

Zápas byl nejasný, dlouhodobě otevřený a rozhodující půlku navíc mohly získat oba celky. Výsledkem se tak stala asi zasloužená remíza pro obě mužstva. Co to pro nás v tabulce znamená, odkážu na analyticko-prognostický komentář z diskuze jiného článku: http://sachzlin.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1301&Itemid=2#komentare

Doplním, že další zápas se hraje vlivem Velikonoc opět za 3 týdny, kdy hrajeme doma s Kroměříží.
  Komentáře (2)
Přidal Pavel Slovák, 18-03-2013 19:12
Petře, v klubu, kde teď hostuju, ještě před několika lety používali partiáře, které měly na první stránce jen 36 tahů, docela past na soupeře. Proher na čas bylo docela dost.
perlička
Přidal petr koutny, 18-03-2013 17:15
perlička byly partiáře, dva sloupce měly místo klasických 40 tahů 44 tahů, coľ vedlo k tomu, ľe si toho nikdo z nás nevąiml a čas nás tlačil víc neľ jsme si přáli. Já jsem měl cca 5 minut na 15 tahů, ale myslel jsem si, ľe musím udělat tahu 19, tak jako vľdy, dokončit partiář v druhém sloupci, hodně nepříjemné!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95