Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 04. červen 2020
Dnes má svátek: Dalibor
Zítra má svátek: Dobroslav

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Veselí - Zlín B 2:6 (9. kolo 2. ligy, 17.02.2013)
Veselí - Zlín B 2:6 (9. kolo 2. ligy, 17.02.2013)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 17. únor 2013

Přestože po třech hodinách se domácí dostali do vedení 1,5:0,5, o našem vítězství nebylo ani v tomto okamžiku pochyb. Ještě do časové kontroly jsme otočili (Hodovský a Kocián), pak přidali jednu remízu a závěrečnými třemi výhrami vpředu (Roubalík, Krčál a Koutný) rozhodli o naší vysoké výhře.

Dnešní den pro nás začal docela pohodovou cestou na zápas. Díky časové rezervě jsme si mohli dovolit i malou neplánovanou prohlídku Veselí z auta při hledání místní orlovny alias orelny. Atmosféra v autě byla dobrá, tipovali jsme, kdo z nás si zahraje s panem Křížkem, probírali páteční výsledky Přeboru oddílu, atd.

Domácím chyběl sice boršický host Adam Gabriel (č. 2 na soupisce), zato z náhradníků překvapivě nasadili pana Galušku, který sice ještě vloni hrál na třetí šachovnici domácího týmu, zato letos hrál dosud jen jediný zápas. Nám chyběli Adam Rubal, Laďa Pala a Ludo Balážec, díky čemuž jsem se zase po měsíci dostal do sestavy i já. Porovnání ela jednotlivých dvojic ukazuje, že my jsme měli převahu vpředu (1,3,4) a domácí jen na mojí poslední šachovnici.

Už po hodině hry bylo vidět, že černými jsme vyrovnali a bílými s chutí útočíme. Míša Krčál (2) mačkal soupeře hrajícího pircku, Martin Šenkýř (4) měl myslím mírnou převahu ve španělce, Rosťa Svoboda (6) udělal v Nimcovičově indické dlouhou rošádu a chystal se k útoku na černého krále, já (8) zkoušel odolnost královského křídla černého pro změnu ve francouzské. Černými Kuba Roubalík (1) brzy vyrovnal ve vídeňské, Jura Hodovský (5) ve výměnné anglické (nebo jak to nazvat), Mira Beneš (7) v Nimcovičově indické a u Peti Koutného (3) bylo vidět, že ví, co a proč hraje v drakovi.

Po dvou hodinách remizoval Martin Šenkýř (4), který ale údajně někde prošel kolem své výhry. Rosťa (6) obětovával jezdce na f7, získal tuším věž a nějaké pěšce za dvě figury a vznikla dost dvojsečná pozice. Míša (2) dál mačkal soupeře a svým pěšcem prokličkoval až na f7. Jura Hodovský (5) získal pěšce, Mira Beneš (7) postupně přehrával pana Křížka, naopak já (8) jsem nechal rozehrát soupeřovy figury a měl jsem trochu problémy.

Po třech hodinách hry se dostali domácí do vedení 1,5:0,5, protože Rosťův (6) král uvízl v centru pod palbou soupeřových figur. Míša Krčál (2) chtěl svoji převahu korunovat efektní obětí kvality, bohužel přehlédl jeden tah a tak ztratil jednak toho pěšce f7, co měl navíc a jednak tu kvalitu. Už o chvíli později si ale vynutil její vrácení. A v pozici, která byla na první pohled vyrovnaná a "nevyhratelná", našel několik zajímavých tahů po sobě a znova získal převahu. Kuba (1) měl pohodlnější pozici a lepší čas, totéž Petr Koutný (3). Jura Hodovský (5) už stál s několika pěšci navíc na výhru. Mně (8) se podařilo vyměnit špatné figury a s těmi dobrými přejít do jasně lepší koncovky. Takže navzdory tomu, že jsme chvilku prohrávali, nebylo třeba se obávat o výsledek zápasu.

Ještě do časové kontroly jsme otočili, když nejdřív vyrovnal stav zápasu Jirka Hodovský (5) a potom jsem vyhrál i já (8). Mne nějak ve Veselí asi nemají rádi nebo co, protože přestože hrávám až vzadu, tak na mne vždycky nasadí skoro nejsilnějšího hráče celé sestavy. Před dvěma lety to byl pan Sochna, dneska pro změnu pan Galuška. Ale přestože partie určitě nebyla bez chyb, podařilo se mi v horší pozici najít správné tahy, vynutit výměnu správných figur a pak v koncovce získat cenný skalp. A protože hrávám proti hráčům s elem přes 2100 hrávám jen výjimečně, takže jsem si to dneska užil.

Takže jsme vedli 2,5:1,5. Na prvních třech deskách domácí svorně před časovou kontrolou trpěli v časové tísni a horších pozicich. O největší vzruch se starali Mira Beneš (7) s panem Křížkem, který měl bílého krytého ph7 při černém Kh8 a pg7, takže černý král neměl tah. Zároveň měl ale zase Mira nějaké pěšce navíc a ohrožoval bélého krále svou dvojicí figur V+J. k tomu oboustranná časová tíseň. Vlastně ani přesně nevím, v jaké pozici partie skončila akolik tahů po časové kontrole se hrálo - každopádně to byla nakonec remis. A Mira určitě několikrát prošel kolem výhry, na druhou stranu musel pořád dávat pozor, aby sám nedostal mat.

O něco později vyhrál Míša Krčál (2) a zvýšil na 4:2. Přestože dnes výjimečně Míša občas i něco přehlédl, pro změnu zase dokázal z vyrovnané pozice získat převahu. K tomu navíc soupeřova neustálá časová tíseň, takže nakonec asi perně vybojovaný, ale zasloužený bod.

Peťa Koutný (3) měl myslím partii celou dobu pod kontrolou, hrál klidně, skoro až profesorsky. Nakonec skončili se soupeřem v pěšcové koncovce, která byla pro Peťu lepší a vlastně vyhraná.

Poslední bod přidal Kuba Roubalík (1), který když to napíšu hodně jednoduše, tak nejdřív získal lepší pozici, pak pěšce, pak kvalitu a nakonec celou partii. Ale viděl jsem to vždy jen jednou za čas, přesný průběh jsem sledovat nestíhal.

Domácí asi mohli v některých partiích získat o pár půlbodů víc, než výsledné dva. Ale pro změnu Rosťa, Martin i Mira Beneš věděli, kde mohli hrát hrát lépe a držet (či získat) výhodu, takže ani 0:8 pro nás nebylo úplně nereálných(!!). Z tohoto pohledu je myslím naše výhra 6:2 docela spravedlivá a odpovídající.

Po dnešní prohře vedoucího Starého Města B je situace v tabulce krásně zamotaná. První tři týmy (a my mezi nimi) mají stejně bodů, prvních pět týmů je v rozmezí pouhých dvou bodů. A k tomu ještě geniální los, který nám na poslední dvě kola přisoudil ta dva spoluvedoucí družstva... Myslím, že můžu mluvit za všechny spoluhráče, že se na takový závěr soutěže a na ta poslední dvě kola moc těšíme.
  Komentáře (1)
hotovo
Přidal Mirek K., 17-02-2013 22:28
Článek je napsaný.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95