Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 04. červen 2020
Dnes má svátek: Dalibor
Zítra má svátek: Dobroslav

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Adamov - Zlín B - 5:3
Adamov - Zlín B - 5:3
Napsal Martin Senkyr   
Pondělí, 21. leden 2013
Stejně jako loni jsme měli (pokud si pamatuju) elovou převahu na většině šachovnici, stejně jako loni jsme byli favority, stejně jako loni jsme zaslouženě prohráli, ale hezky po pořádku. Že se nám ani napotřetí nepodaří venku bojovat (ačkoli tentokrát jsme měli vydatného příznivce v podobě čerstvého tatínka Miry Kašného), naznačila už ranní cesta, kdy jsem jednou špatně odbočili a jali se tak poznávat časy dávno minulé, kdy se jezdilo po zasněžených silnicích silničaři nepoznanými.

Vezmu to jako vždy podle jednotlivých šachovnic, protože si nepamatuju, jak přesně po sobě končily jednotlivé partie. Kuba zahrál sicilku podle mého dost zvláštně, soupeřův pěšec na e6 podporovaný nevyhnatelným Jc5 nebudil dojem brzkých šancí na vítězství. O to však pravděpodobně nešlo ani soupeři, když systematicky jen v rámci zachování drobné nerealizovatelné výhody měnil a měnil, až směnil s Kubou partiáře, na nichž byly dole sepsané podivné zlomky.

Na dvojce Míša bojoval s pasivitou soupeře způsobem jemu vlastním - kreativními tahy, které nikdo nedokázal předem odhadnout. Ve střední hře soupeře někde přehrál, získal pěšáka, ale aktivita soupeřových figur mu jej neumožnila začít uplatňovat. S ohledem na vývoj zápasu pak musel zkoušet hrát rovnou věžovku na výhru a výsledkem byla bohužel naše první prohra.

Na trojce Peťa Koutný pojal zahájení rovněž invenčně, ale jeho pozice byla naopak velmi ztísněná. Ani nevím přesně v které chvíli, ale najednou se vymotal z komplikací a pozice spěla do zhruba rovné koncovky. Peťa - stejně jako Míša - je hráč, pro kterého se stírá rozdíl mezi remízou a prohrou a proto chtěl vyhrát, přepnul strunu a bohužel se urodila naše druhá prohra.

Na čtverce jsem já přešel se soupeřem ze zahájení rovnou do lepší koncovky, soupeře systematicky přehrával, což vyústilo po jeho přehlédnutí v zisk pěšce. Kompezací byl průnik černé věže po h-sloupci na první řadu, kde naopak po mém přehlédnutí pozici zkomplikoval, a ačkoli mi zůstal pěšec navíc, vzhledem k mému dalšímu přehlédnutí jsem musel odevzdat kvalitu. Naštěstí na šachovnici nezbylo už mnoho figurek a tak partie dospěla do remízy, kterou jsem si za svůj výkon snad ani nezasloužil.

Na pětce Jirka hrál proti matadorovi p. Píše. Jeho pozice mi přišla sice stísněná, ale pevná. V časovce se pak Jirka postupně otevřel hru na obou křídlech, těžko říct, zda mohl někde najít nějaké zlepšení, s minutou na hodinách se však ve složité pozici řešení hledalo obtížně. Nakonec i Jirka někde ztratil kvalitu, ale podobně jako v mém případě pozice vyústila do remízových vod. 

Další remízu přidal Rosťa, jehož pozice se mi ze zahájení líbila, pak možná mohl dle mého laického pohledu ztratit figuru, soupeř se však zhlédl v opakování tahů a následném potřesení rukou.

Na sedmičce naši třetí prohru zaznamenal Ludo, který se o pokusil o aktivní protihru v zahájení, následně zastavil poslouplého bílého pěšce, ale nenápadná hrozba překlonila misky vah opět na strany bílé. Závěr jsem neviděl, toliko jen, že Ludva nakonec prohrál.

Na osmičce Mira Veselý hrál ucelenou partii od začátku do konce, věděl, že jde za celým bodem, nikdy nebyl ohrožen a nakonec dokormidloval svou loď do vítězného přístavu, ačkoli některé z nás před závěrečnými tahy dlouho napínal.

I přes prohru ztrácíme na prvního jen tři body a bude jen a jen na nás, jestli se do posledních 4 kol vzchopíme a dokážeme zabojovat tak, jako jsme to dokázali dříve. Tento zápas prostě nevyšel, netřeba věšet hlavu, ale pokud chceme jít druhou cestou, musíme k dalšímu zápasu přistoupit výrazně zodpovědněji.
  Komentáře (5)
Pohled čerstvého tatínka
Přidal virus, 23-01-2013 06:14
(Pokud se po tolika probdělých nocích mohu ještě považovat za čerstvého) 
Podle mě to byl zvláštní zápas. A hlavně smolný. Když jsem čekal před tou zakouřenou hospodou a vy jste zrovna špatně odbočovali v Bílovicích, přicházeli postupně domácí a bylo na nich vidět, že zápas moc neřeší (např. budoucí Ludova soupeřka: "Já ani nevím, co hrát." Někdo další: "To je jedno, oni jsou dobří, snaž se to držet".). Papírově jsem to tipoval tak na 6:2, ale když jsem po pauze přišel do herny znovu, už jsem to tak jasně neviděl. Mira Veselý sice zkušeně zabil, ale zůstal bohužel z "naší" strany jednobodový sám. Ještě před mým odchodem to vypadalo nadějně - Marťa s Michalem bojovali o výhru svou i v zápase, ale jak již psali Marťa s Kubou: Marťa byl možná nakonec rád za remízu a Michal to musel zkoušet a nevyšlo to. Nevím, jestli šlo o podcenění domácích, únavu ze špatné cesty nebo nedůstojné prostředí. Možná ze všeho trochu. Každopádně děkuji po dlouhé době za šachový zážitek, dodatečnou gratulaci a dárek ke svatbě a do dalších zápasů držím palce.
Přidal Ludo Balazec, 22-01-2013 08:24
Pred casom som si myslel, ze staci, ked nebudem pisat clanky, ale asi by som sa mal zdrzat aj komentarov.
Přidal Jakub Roubalík, 22-01-2013 01:00
Ludvo, tak zaprvé vážně nevěř tomu tvému motoru, má to neblahý vliv na tvoji výkonnost. Ještě když navíc tvrdíš, že "furt měnil hodnocení", přitom pozice nebyla zas tak komplikovaná. Teď jsem se na tu tvoji pozici po 12...b5 letmo s Houdinim díval a rozohodně to dobré bylo. Navíc jsi tam měl několik dobrých alternativ. Jednak byla dobrá ta varianta, na kterou jsme se v autě přímo dívali, tedy nebrat jezdce střelcem na b5 a zahrát 14...Jxe4 15.Dxe4 Sxb5 16.Ve1 Da5 s o dost lepší pozicí (můj houdini ukazuje -0,49). Druhou dobrou možností bylo 14..e5, kde bílá má jediný rozumný tah 15.Jxd6 exd4 16.Jxc8 Sxc8, kde podle mě dvě figury a následná jejich aktivizace bohatě nahradí 2 pěšce bílé na dámském křídle. 
K těm dalším tahům, od 20. tahu výše už se nevyjádřím, protože si celou tvoji partii nepamatuju. 
Jinak ještě jedna věc na závěr, trochu jsem se díval na strukturu tvých komentářů a zpravidla se jejich argumentace odvíjí od jednoho neuváženého slova v mém (nebo i jiných autorů) příspěvku. Nepohybujem se zde v akademické rovině, abychom sklouzávali k nic neřešící při o jednotlivá slova a jejich vytrhávání z kontextu. Verbalismus tak nechme na právnicích a filozofech...
Přidal Ludo Balazec, 21-01-2013 22:48
Kubo, neviem presne, ktoru poziciu u mna hodnotis ako prijemnu, ale myslim, ze pri opakovani tejto partie by som sa uz do nej nedostal, odbocil by som predtym, nez ako sme sa bavili v aute, ono to nebolo tak dobre, ako sa zdalo. Pri analyzach Fritz2 furt menil hodnotenia, z coho pre mna vyplyva, ze to bolo pre mna dost tazke. To 23...Se5, o ktorom som mudroval po partii, bol asi najlepsi tah, ale vyhru nedokazem.  
Bolo by to ale dost mozne. Mimochodom, o casovke to nebolo, po 25.tahu ( sam sa divim, ze to bolo az 12 tahov pred koncom ) mi zostavala asi skoro polhodina a uz vtedy som povedal Misovi, ze mam spocitane, ze prehravam o jedno tempo, potom som uz len po kazdom tahu hladal vylepsenie toho forsirovane prehravajuceho variantu, ale proste tam nebolo. Superke sa to hralo naramne dobre, v podstate tam mala furt len jeden ocividne dobry tah, ine tahy prehravali a bohuzial to na nich bolo dobre vidiet.
Můj úhel pohledu
Přidal Jakub Roubalík, 21-01-2013 20:47
Tak zápas to byl velmi divný, připomínal mi zápas se Starým Městem před Vánoci. Nevím, jestli si to tak subjektivně zkresluju vlastními neúspěchy, ale v obou jsem podali velice mdlé výkony. Začnu teda svou partií, i když s ní nejsem vůbec spokojen. Zahájení jsem rozehrál dost lehkou rukou, s vědomím, že "už jsem to někdy analyzoval". Výustilo ve strategickou chybu f6 (fuj, hnus), kde jsem už pozdě začal přemýšlet. Nakonec jsem byl tak znechucen, že v té pozici nemůžu nic vytvořit, že jsem byl docel rád, že mi soupeř nabídl v 30. tahu remízu, čímž asi jen podtrhl své předpartiové ambice. 
Na dvojce záhájení Míša sehrál dobře, ve střední hře získával převahu, kterou bohužel v koncovce zkazil. Následnou hru s přepjatou strunou už nelze hodnotit, hrál statečně v zápasovém duchu. 
Na trojce Peťa si podle mě udělal zybtečné problémy v zahájení, ale zase ne takové jak já. Vypadalo to dost nejasně, jen v jeden moment jsme na sebe s míšou mrkli, že mohl ztratit docela elemtárně kvalitu. Hrálo se však dál, a remíza mi přišla dost jasná. Ale bohužel, odmítnutá nabídka remízy a invaze doupeřových figur na poslední řadu vyústila v nekrytelné matové hrozby. 
Na čtverce Marťa pěkný výkon, v zahájení stál úplně libově, jen se pořád nemlžu zbavit dojmu, že to muselo býr vyhrané někde dřív. Pak velká škoda, klíčové koncovky nám ten den prostě nešli. 
Jirka čelil velkému časovému náporu soupeře, který všechny tahy vymýšlel na Jirkkův čas a při přemáčknutí hodin téměř okamžitě hrál. Dost nepříjemná taktika, ale Jura uhrál podle mě rozumnou remízu. 
Na šestce Rosta typicky masíroval v dámském gambitu, soupeř se však houževnatě bránil na posledních řadách. V časovce se mohlo stát cokoliv, cemuž nakonec nebylo daleko. Naštěstí oboustranný strach z času se asi projevil a v dost nejasné pozici došlo k opakování tahů. 
Ludva, no to je prostě velká škoda. Ani obvyklý energiták a banán nedodaly Ludvovi dostatečné monžoství energie, respektive v klíčových momentech byla znát jejich absence. V příjemné pozici Ludva zvolil cestu, po které souepřka nemilosrdně přesně dokráčela k vítězství. Takže asi přístě ne pouze čtvrlitr energy drinku, ale rovnou celý big shock, at zbyde energie na časovku. Viděl jsem, že ho mají teď v ALbertu v akci. 
No a Mira nakonec. Dost jednoznačná partie, kde bylo víceméně už od začátku jasné, že bude MIra schopen soupeře udolat i ve skoro rovné pozici. 
Takže prohra v divném zápase, nikotinem kontaminované hospodě a nekonenčém náledí, které i Martovi poněkud zpravilo pozadí. Jediné pozitivum byl tak kvalitní čtvrtlibrák, kterým by nepohrdl ani věčně kritický k hamburgerům Jules z Pulp Fiction.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95