Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 04. červen 2020
Dnes má svátek: Dalibor
Zítra má svátek: Dobroslav

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín B - Moravská Slavia Brno (4. kolo, 2. liga E)
Zlín B - Moravská Slavia Brno (4. kolo, 2. liga E)
Napsal Martin Senkyr   
Neděle, 02. prosinec 2012
Dnes ve 4. kole jsme (spíše jsem) dostal(i) šanci napravit zklamání z minulého kola, kdy nám uniklo vítězství v Brně s béčkem Durasu.A jak jsme se zhostili našeho úkolu si můžete přečíst níže.

V rámci přehlednost to vezmu po šachovnicích. Na jedničce Kuba postavil aktivnějši zahájení, obsadil 5 řad a soupeřovi nechal jen zbývající tři. Partie se lámala klasicky kolem třicátého tahu, což jsem neviděl, ale pak jsem viděl Kubového bělopolného střelce schovaného za cenu zisku pěšce na dámské křídle. Soupeř se snažil využít absence strážce bílých polí okolo krále, Kuba však zkušeně přešel do koncovky a s ohledem i na stav zápasu donutil soupeře vynutit remízu klasickým motivem spolupracujícího jezdce a věže.

Na dvojce Míša zasedl proti Davidu Holemářovi bez jakékoli známky respektu a svěřil se mi, že pozici okolo 20. tahu měl doma v přípravě - ale asi rok zpátky. Střední hru jsme bohužel taky moc nepostřehl kvůli vlastní partii, koncovka pak skončila jako poslední zaslouženou dělbou bodů.

Od třetí šachovnice pak začíná to příjemné na dnešním zápase - Peťa Koutný si v zahájení hodně zahrával, posbíral pěšce, pak se vrátil chrabrou dámou zpět a nakonec soupeři dokázal, že nestejnobarvení střelci při útoku skutečně znamenají figuru navíc pro útočící stranu.

Na čtverce Laďa Pala přešel ze zahájení rovnou asi do mírně horší koncovky, kterou ale díky lepší souhře figur a naivní hře bílého s přehledem vyhrál, když především závěrečný společný pochod pěšců d + e stojí za zhlédnutí.

Na pětce autor těchto znaků včetně mezer rozehrál své oblíbené španělské variace, které se soupeř pokusil narušit aktivní protihrou v centru - dokonce i podle Firebirdu jsem stál většinu partie hůř. Další důkaz, že počítačový šach nemá s tím lidským na naší úrovni cokoli společného - většina mých figur byla namířena na černého krále na křídle královském, zatímco většina figur soupeřových okupovala spíše dámskou polovinu šachovnice. Po drobných komplikacích jsem nakonec v časovce uzmul soupeři obě věže a následně i jeho pravice vytyčenou mým směrem na znamení rezignace.

Na šestce Jirka myslím dvakrát odmítl remízu kapitánovi hostů, který dle mého názoru šel za půlbodík tvrdě od prvních tahů a vteřin partie. Jirka ve střední hře hezky proměnil povahu materiálu a do koncovky tak oba borci šli krom jiného s materiálem střelce a jezdec proti věži a jednomu nebo dva pěšcům, která se následně transformovala do výhody dvojice střelců proti věži a pěšci. Když se ke všemu přidal oslabení bílý král a černí střelci na polí e4 a d4, matový závěr byl nasnadě - Jirka nakonec získal jen "věž", ale i tak se vítězství počítá.

 Rosťa na sedmičce nerozehrál zahájení nejšťastněji, ztratil pěšce a přešel rovnou do koncovky, kde měl chvílemi snad remízové šance, pak už ne, a nakonec mu nezbyl ani čas na rozmyšlenou.

Luďa hrál jeho klasickou partii obsahující vrcholné soustředění, energeťák a mnoha nepředpokládaných a nepředpokládatelných tahů. V průběhu boje získal místy až půlhodinovou převahu na hodinách - i na těch se posléze rozhodlo. Zatímco jeho soupeř svůj poslední tah s 10sekundovou rezervu zahrát stihl, Ludva jakoby zapomněl, že hodiny neslouží jen k ukončení tahu, ale i k odpočítávání svůj cca 35. tah odehrát již nestačil. Přidal tak naši druhou prohru na čas, nutno však podotknout, že v možná mírně lepší, při nejhorším však rovné pozici.

Nakonec to však stačilo a výhra pěti ku třem nás posouvá na druhé místo tabulky. I s ohledem na vyrovnanost soutěže musíme zabrat za 14 dní ve St. Městě a zakončit pohodový druholigový podzim.
  Komentáře (2)
Přidal Ludo Balazec, 02-12-2012 20:16
Marto, padol som vo vyhranej pozicii, Sxd4 cxd4 Vc6 alebo hned Vc6 ziskavalo minimalne celu figuru ( biely aby odvratil mat musi odovzdat strelca na c2 ), ale pravda je, ze keby som vedel, ze som v casovke, tak by som asi "len" remizoval, pretoze tu vyhru som pred casovym limitom nevidel.
Přidal Mira Beneš, 02-12-2012 20:00
Gratulace, jde videt, ze posílení týmu mou neúčastí se vyplatilo... :p

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95