Svátek

Dnes je: Neděle, 29. březen 2020
Dnes má svátek: Taťána
Zítra má svátek: Arnošt

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Mínus jedna i v tabulce
Mínus jedna i v tabulce
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 12. listopad 2012
Týden s týdnem se sešel a tým z funkcionalistického Zlína (podle současné regionálně-politické situace, ne už Gottwaldova?!) opět nastoupil k zápasu první ligy. Čekala nás jedna z nejdelších plaveb v této sezoně. Vše nasvědčovalo vyrovnanému průběhu zápasu proti týmu, u něhož postupové ambice nejsou sudé.

Na první šachovnici se znovu po roce utkali bývalí extraligoví kolegové. Cyrda opět musel Mariánovu tlaku odolávat černými. Partii jsem, stejně jako spoustu ostatních viděl jen letmo (moji kompetentnost k objektivnímu průběhu zápasu tedy budu paušalizovat, za což se omlouvám). Cyrda partii vystavil solidně, neviděl jsem žádné známky toho, že by měl nějaké problémy ze zahájení. Podle jeho slov partie gradovala okolo časovky, kdy nestandartně byla v koncovce plná taktických motivů. Lépe se v nich orientoval Marian, který vykouzlil pěšce a byl to tedy on, kdo tahal za delší provaz. Cyrda měl však dobré remízové šance, které však podle výsledku v zápisu utkání nevyužil.

Na druhé proti mě stanul mladý Polák, který si v zahájení počínal poněkud rozvážně. Získal jsem půlhodinovou časovou převahu a také trvalou výhodu v koncovce díky dvojici střelců. Po vyhnutí několika nezištných nabídek opakování tahů jsem hledal plán, jak využít své drobné výhody. Ten jsem našel v podobě ztráty pěšce a bojování o záchranu v koncovce. Soupeř však projevil technickou zručnost a nedal mi příliš nadějí na záchranu.

Když úvodní dvě šachovnice nepodržely, třetí se rozhodla nenechat je v tom ve štychu. Svatební oslavy asi byly bujaré, když i přes veškerou snahu velké části týmu se nepodařilo prolomit telekomunikační embargo. Vyinkasovali jsme tak kontumační prohru.

Na čtvrté desce to však bylo již jiné kapučíno. Míša maskoval svůj pud zabijáka pod unavenou maskou. Bílými logicky vyvinul figurky a když se černý v něčem shlédl, Míša nekompromisně trestal. Přesný úder zasadil pár tahů po dvacátém tahu. O rychlosti jeho výhry svědčí i to, že nikdo kromě něj samotného vlastně neví, jak vyhrál.

Na pátém prkně Petr postavil solidně zahájení. Zdálo se mi, že problémy zahájení za černého bezpečně vyřešil. Pak jsem si dal na delší dobu procházkovou pauzu a viděl jsem až nepříjemný dvojúder, kdy visel jeho jezdec na a4 a pěšec u krytu krále na g6. Jsem si diplomaticky říkal, že má jen problémy, ale tento alibismus mi byl o chvíli později vyvrácen faktem figur v základním postavení.

Jak je to již tradicí, zápasy s Karvinou nejsou ledajaké. V kádru Karviné nastupuje pan Olšar, který bývá pravidelným účastníkem šachových mistroství zrakově postižených. V partiích normální ligy je však postrachem soupeřů, neboť podmínky pro hráče na druhé straně stolu jsou kulantně řečeno nestandartní.

Marťa však nebyl v této situaci poprvé a hraní "pod lampou" si vyzkoušel minulý rok. Zjevně ani tento fakt mu nedodal patřičnou sebedůvěru a již v zahájení ztrácel mnoho času. Už od zahájení Marťova pozice prošla několikrát změnou hodnocení. Nejprve se mi líbila, pak nelíbila, pak po časovkových komplikacích vypadala rovně, aby nakonec Marťa získal figuru. Nutno podotknout, že již s nutně omezeným materiálem. Soupeři pak hráli víceméně na půl minutě a Martin nebyl s to dovést partii do příznivého vyústění. Tato grandiozní bitva skončila se zlomkem materiálu na šachovnici remízou.

Sedmou šachovnici okupoval Jirka H. Imponovalo mi, jak partii podal. Pozice měla dost meránský charakter, a byl to spíše Jirkův soupeř, kdo musel řešit vznikající problémy. Ospravedlním se opět trochou alibismu, ale opravdu nevím, jak po zahájení partie probíhala a světlo mi dá až následné přehrání partií. Jirka prostě vyhrál a vnesl do zápasových statistik naši druhou a bohužel už poslední výhru.

Na osmičce se Rosťa rozhodl bojovat proti Volze nejlogičtější zbraní a to prostým držením pěšce s tendencí dokázat oponentovi, že jeho brzká strategická oběť je neoprávněná. Záludnost Volhy je ovšem v tom, že černý má konstantní poziční kompenzaci za obětovaného pěšce. Navíc bílý proti logice zahájení musí již od počátku partie se bránit, což odporuje i lidské přirozenosti. Všechny tyto důvody pak znamenaly postupné přebírání iniciativy karvinského hráče, který celkem zkušeně, i přes Rosťou vytvářené problémy, dovedl partii do koncovky, kde slavil úspěch.

Zápas stejně jako loni skončil na nepopulární karvinské půdě prohrou. Odvedli jsme však statečný výkon i přes jednoho vyloučeného muže, na který bychom měli navázat za 14 dní v regionálním derby proti Starému Městu. Tečka.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95