Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 04. červen 2020
Dnes má svátek: Dalibor
Zítra má svátek: Dobroslav

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín B - Prušánky 7,5:0,5 (2. kolo 2. ligy, 4.11.2012)
Zlín B - Prušánky 7,5:0,5 (2. kolo 2. ligy, 4.11.2012)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 04. listopad 2012

Jako autor dnešního  článku jsem sice napsaný já, ale ve skutečnosti jsem jen (donašeč) vkladatel. O dnešní vysoké druholigové výhře nad Prušánkami totiž napsal text po delší době Rosťa Svoboda a nazval ho vzletně "Vzali jsme si příklad ze Šafářové".

Vzali jsme si příklad z Šafářové

A zahráli ještě o chlup lépe než naše tenistka ve Fed Cupu. Ona své soupeřce povolila dva gamy, my jednu remizu. Ale hezky po pořádku.

Těsně po desáté se pan Kučera, první a také jediný divák dnešního utkání, divil proč ještě nehrajeme. Ještě nebylo s kým, polovina soupeřova družstva se někde zapomněla. Nakonec se našla a s asi patnáctiminutovým zpožděním, které jsem soupeři odpustili, kdo by se také přenastavoval s hodinami, spolu s první polovinou prušáneckého týmu zahájila hru. Ano, i druhé kolo druhé ligy se hrálo ve stejné režii, zase doma, jen sestava se poněkud pozměnila, Martina Šenkýře vystřídal Adam Rubal a Laďu Palu Mira Beneš. S Jurou jsme si ještě na začátku trochu zahráli na barmany, pod dojmem metylové aféry zatím jen káva, čaj a pišingry, ale už se hrálo.

Kapitán některé z nás upozornil, že soupeři nepřijeli v úplně nejsilnější sestavě a vydal základním pokyn. Musíme před Mirou utajit, že jeho soupeř má o čtyři sta bodů nižší ELO. Povedlo se.

Už od začátku se partie vyvíjely docela příznivě, Bílými postavil Kuba svou oblíbenou variantu dámského gambitu s obrácenými rošádami, (Michal) Michalův soupeř pojal své tahy lehce ležérně a už po deseti tazích měl docela o čem přemýšlet, Jura rozehrál Trompovského také solidně, jen u Ludvy nevím, zda hráli šachy nebo soutěžili v tom, kdo dokáže více znehodnotit své střelce. Adam docela brzy otevřel svůj g sloupec, Petr na čtverce hrál nějakou odnož skandinávské, kde se snažil zorientovat, můj soupeř se v Tarasschově variantě francouzské vyhnul hlavním variantám a dovolil mně rychle vyrovnat a Mira na osmičce, vlastně moc nevím, protože jeho pozici jsem poprvé viděl, když už měl materiální výhodu.

Asi po hodině a půl mně Mira hlásí, že Kuba už stojí na výhru. I když to tak jasné není, jen černý musel zahrát f6 před králem a Jakubovy šance s útokem při různých rošádách by měly být opravdu lepší. Kdo by si v té chvíli pomyslel, že to bude naše jediná remiza. Zhruba ve stejné chvíli hlásil Jura, že zkusí zjednodušit a zapůlit, protože má špatný čas, pomalu počítá a vůbec se moc necítí.

Nakonec nejrychleji ke konci dospěje moje partie. Zahrál jsem Kh8, uklidil krále z nebezpečné diagonály a doufal, že soupeř mého koně na g4 bude vyhánět tahem h3. A stalo se, po jeho oběti na f2, pak partie trvala jen osm tahů. Soupeř se mohl bránit přesněji, ale i tak bych měl za figuru tři pěšce a útok proti odhalenému králi. Kapitán hostů si vybral kratší cestu. Hned po mně připojil druhý bod Mira. I jeho soupeř docela hodně kooperoval. I na dalších deskách to vypadá dobře, Adam má útok po otevřeném géčku, Michal pěšce, Petr asi už stojí trochu lépe. Takže remiza u Jury se konat nebude, soupeř musí hrát a u Ludvy probíhá tradiční scénář, polovinu jeho tahů neuhodnu, ale věřím, že ví co dělá. A také ano, připojuje naši třetí výhru. Ještě před tím Jakub podle svých slov něco zkazil, a tak raději remizuje a těší se, že dožene to, co ztratil noční přípravou. Michal odmítne soupeřovy remizové námluvy a vzápětí zavěsí rozhodující bod. Vedeme 4,5:0,5 a v utkání jde již jen o individuální výsledky.

Ale na ty si musíme velmi dlouho počkat. Adam získá figuru, ale soupeř ještě má pár taktických možností a tak chvilku trvá, než je odvrátí a naopak dožene jeho krále doprostřed šachovnice kapitulovat. Petr nerealizuje pěšce v časovce úplně přesně a přejde do jezdcovky s pěšcem více. Výhra ale není jednoduchá, rozhodne se, že jí dosáhne obětí koně, soupeř mu uvěří, nepřijme a prohraje. Kdyby nevěřil, mohl remizovat. Nakonec hraje nejdelší partii Jura, v časovce odolá tlaku soupeře a dokonce získá tři pěšce, ovšem s velmi nekoordinovanými figurami. Aby svého koně s dámou rozehrál, vrátí soupeři všechny tři. Odměnou mu je, že do špatného postaveni se dostane soupeřův střelec, soupeř ve snaze zachránit jeho a pěšce ztratí dámu.

Trochu krutá prohra, ale soupeři dnes působili dost odevzdaným dojmem. Příště už nás čeká těžší kalibr - béčko Durasu. Mají vyrovnanou sestavu, všichni se vejdou do sta bodů a dokonce hráč na deváté šachovnici má vyšší elo než jednička.
  Komentáře (3)
k zápasu
Přidal petr koutny, 05-11-2012 18:37
nebo po zápasu bych hodně vyzdvihl rozbory partií, ono kaľdý umí svoje a třeba pojetí francouské od Jury a Rosti byla pro mě pěkná ąkola!
Oprava
Přidal Mirek K., 05-11-2012 11:55
opraveno i v textu.
Přidal rosta, 05-11-2012 08:16
Pardon, první blbosti opravil Mira a teď musím po sobě další opravit já. Chtěl jsem napsat, že Michalův soupeř zahrál ležérně a brzy musel přemýšlet co s figurami. A z klávesnice vyšel pravý opak. Michale promiň.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95