Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Extraliga arrow Rocky v Poděbradech (poslední trojkolo extraligy)
Rocky v Poděbradech (poslední trojkolo extraligy)
Napsal Roman Chytilek   
Neděle, 22. duben 2012

Letošní zlínská šachová sezóna, v níž jsme se po většinu času potáceli v šachovém ringu jako Rocky v souboji s Jamesem Clubberem Langem, vyvrcholila trojkolem v Poděbradech. V den utkání jsem se dozvěděl, že mě spoluhráči jmenovali místo nepřítomného Tomáše, který veleúspěšně zachraňoval své rakouské družstvo, náhradním kapitánem. Nápad stejně absurdní jako Rocky VI, ale většině se neodmlouvá....

Do malebného prostředí poděbradské kolonády přijela některá už zachráněná družstva v dosti absurdních sestavách, v nichž si někteří hráči -při vší úctě k jejich šachovým schopnostem- odbyli nejen extraligovou premiéru, ale i derniéru. To ale bohužel neplatilo o našich soupeřích, neboť Labortech hrál o bronzovou medaili, Lysá trojkolo organizovala a při shodě okolností mohla bronz rovněž získat a Bohemians chtěli místo sebe stáhnout do sestupové bažiny právě nás.

Stručný pokyn kapitána (porazit Bohemku a zachránit se) jsem expandoval a snažil se ostatním vnuknout myšlenku, že body uděláme již v pátek nebo sobotu.  Proti Ostravě jsme byli celkem blízko a rozhodovat musela až cílová fotografie. House hrál s Mitonem zvláštní -dosti principiální- partii, v níž neudělal zjevnou chybu, ale soupeř ho přesto v holandské přetlačil. Podobně i GM Jakubiec vyvinul značný tlak na Mariana, ale z toho se stal v poslední době opravdu chladnokrevný chlapík a svou nebezpečnou pozici a skoro žádný čas vyřešil bravurně a remizoval. Má partie s Víťou Rašíkem byly jakoby partie dvě- nejdřív chaotická a oboustranně velmi přesně hraná první část a pak rovná a nudná koncovka, končící opakováním tahů. Dobře hrál Jura, který postavil solidní pozici, v níž GM Jedynak přepnul strunu a dostal se do problémů. V nich si ale počínal vynalézavě a karta se obrátila a velmi obtížně se musel zachraňovat Jura, což se nakonec povedlo zajímavou pevností, postavenou z pěšáčků. Moc zajímavá partie. Klidně a dlouho hrál hrál Cyrda, víceméně celou partii stál s GM Veličkou vyrovnaně, strašně dlouho pak tahal sterilní koncovku, bohužel bez úspěchu. Ten se naopak zrodil u Honzy, kterému (podobně jako nám ostatním) byla v zápase velkou oporou osobně přítomná paní Sosnová. V pozici s izolovaným pěšcem zabránil profylakticky jeho ztrátě tím, že zahnal bílého jezdce na h3, kde se ho při plné šachovnici těžkých figur vydal sebrat králem (!!!), aby přitom postavil matový obrazec Kh3, Df3 vs. Kg1. Doporučuji k přehrání, když to Honzovi jde, je radost jeho partie sledovat. Menší radost mi už udělal Kuba, v zahájení jsem registroval, že postavil koncovku, v níž soupeřův izolovaný dvojpěšec skýtal záruku dlouhého utrpení. Pak přišla Kubova strašná poziční hrubka, karty se obrátily a Jiří Kočiščák po silné hře zaslouženě zvítězil. Vyrovnávat tak musel Míša s IM Fiřtem, za odvahu a nasazení zaslouží jedničku, za hru dvojku, chvílemi to bylo v divoké partii hodně blízko, ale nakonec v zájmu družstva přepnutá struna znamenala, že musel být za remízu rád a naši těsnou prohru, byť po slušném výkonu.

Večer jsme pak našli dobrou makedonskou restauraci s výborným jídlem, moučníky a pitím a synem majitele, který s Housem během víkendu rozehrál hru na ošizeného zákazníka, v níž netušil, kdo je kočka a kdo myšCool. Po návratu do hotelu jsem si uvědomil, že Cyrda splnil IM normu a zřejmě i titul. Myslel jsem na to před odjezdem, ale holt na Rockyho VI už nelze klást velké nároky...Líbila se mi jeho skromnost, s níž o tom před námi vůbec nemluvil, přesto (a trochu i právě proto) jsem se rozhodl ověřit si, zda o tom Cyrda ví a jako výsledek viděl skutečně dramaticky šťastného člověka. Gratulace by byla plýtvání místem, proto připojím radši názor, že Cyrda už pro ten titul šachově jednoznačně dozrál Cool.

V sobotu proti nám stála Lysá, ještě o něco silnější než Ostrava a to ještě GM Ponomarjov byl jen jejím fanouškem a maskotem. House si tak nezahrál se svým idolem (viz dále!), ale jen s GM Najerem. Vynalézavě v této partii bránil prostorovou nevýhodu a po kontrole ji dovedl k zasloužené remíze. Marián dokonce získal s Jirkou Štočkem menší výhodu, ale i Jiří umí velmi vynalézavě hledat sebemenší šance na protihru, proto vše vyústilo v opakování tahů. Já jsem s GM Jemelinem uplatnil přípravu na jednu podzimní partii  (vzpomenout si ale byla fuška, zmiňoval jsem už, že Rocky VI je na tom hůř s pamětí?) a získal pěšce, za kterého měl soupeř trochu kompenzaci. Korektně hraná partie, zajímavá tím, že od cca 17.tahu ani jeden z nás neměl žádný čas, skončila ve věžovce remízou. Stejný výsledek zaznamenal i Jura s GM Rogozencem- v klidnější partii osvědčil dokonale své neutralizační schopnosti. Víc než to osvědčil Cyrda s GM Jansou! Ježky hraje lépe než IM, a i když soupěř rozehrál zahájení s citem pro detaily a navíc tak, že ježka nepřipomínalo, více než malou výhodu nezískal. V pozici navíc bylo stále hodně dynamiky a když si bílý nedal pozor, postavil ho Cyrda tahem Ja8!! do prakticky bezvýchodné sotuace a velkou převahu bleskově uplatnil k výhře. Souboj generací tak vyhrála taktika nad strategií. Zajímavou partii hrál i Honza s IM Priehodou, je na ní hodně co analyzovat, prozatím jen napíši, že probíhala s mírnou převahou našeho hráče a skončila remízou. Prohry jsme bohužel utržili vzadu. Kuba s IM Špačkem stál celou dobu hůře, ve velice špatné věžové koncovce si excelentně vybojoval protišance a dotáhl se až k remíze, pak ale nepokračoval přesně a veškeré usilí pohřbil. Velká škoda. U Míšovy partie mohu jenom napsat, že jsem viděl vcelku rozumně postavené zahájení a pak špatný výsledek. Muselo se stát něco dosti zlého. Opět tedy těsná prohra, vzhldem ke Kubovu failu a extrémnímu nasazení nás prvních šesti i dosti mrzela.

Bohemka naštěstí hrála ještě hůře než my, proto jsem si dovolil černý humor, že nás prohry postupně přibližují k záchraně. Racionálním základem pro toto tvrzení bylo, že zatímco před trojkolem by klokanům stačilo porazit nás 6-2, před posledním kolem jž potřebovali vyhrát 7,5-0,5. Smysl pro ještě mnohem více  úchylný humor osvědčil ústecký šachový nadšenec Pavel Chrz, který napsal na nss, že Bohemka má vše ve vlastních rukou. Já místo toho, abych koumal, jak hrát podobné zápasy, jsem na neděli stanovil cíl vyhrál 6-2, což mělo kompenzovat naši nepovedenou sezónu a potvrdit dojem ze zlepšené hry. Sobotní večer jsme strávili příjemně El Clásicem, Cyrda navíc udělal první krůčky ve vínoznalectví.

K cíli, který stanovil Rocky VI., se dnes hráči snažili dojít různě. House měl například ještě side event- hrál variantu z partie Ponomarjov-Počítač. Myslím, že chtěl, aby si ho Ruslan všiml, usmál se na něj Laughing a začalo velmi krásné přátelství. Zároveň to také znamenalo sebrat v královské indické na e5 a vyměnit dámy a hrát pozici, která připadala zajímavá jedinému člověku v sále. Petr Zvára není počítač, ale rozumný muž, takže není divu, že House nejenže nic nevytěžil, ale ocitl se v menších problémech, naštěstí pozice byla tak sterilní, že jiný výsledek než remíza by byl absurdní. Marián šel opět do značného rizika, sebral pěšce, za kterého měl Tomáš Studnička velký tlak, Marian se ale chladnokrevně brnánil a po kontrole hrál na výhru již jen on. Nepřekvapilo mě, pokud by tam někde výhra byla, nakonec se ale neurodila. Já jsem s Jiřím Jirkou sehrál nejslabší partii víkendu, zčásti bez plánu, zčásti s hloupým plánem, po soupeřově silné oběti kvality jsem se ocitl v nechutné koncovce těžkých figur, kterou se mi s menší pomocí soupeře povedlo ve velké oboustranné  časovce dovést k věčnému šachu. Podobně Jura se vždy výborně naloženým Vaskou Tričkovem neměl úplně svůj den (resp. Vaska měl), dostal ale soupeře do časovky, kde mu udělal nabídku, která se obtížně odmítala. Partie na prvních čtyřech šachovnicích skončily v době, kdy už jsme byli zachránění, postaral se o to, kdo jiný než Cyrda, jehož soupeř nerozehrál sicilku přesně a byl víceméně strategicky smeten. Naopak nehoda postihla Honzu, Květa Znamenáček ho nejenže přehrál, vše ale nakonec neskončilo nějakým vydařeným Honzovým šejdem, ale jeho prohrou. K té neměl daleko ani Kuba, který v divoké pozici tahal za zřetelně kratší konec, naštěstí pro nás zaváhal i jeho soupeř a Kuba partii obrátil na správnou stranu po skutečně strašném boji. Důležitá výhra! Zmatený jsem byl z Míšovy partie- po hodině hry podezřelá pozice s onou hodinou navíc, nakonec pád Míšova praporku ve 40. tahu údajně v normální pozici. Škoda, škoda, celkově tedy 4-4, jeden bod a zdaleka nejhorší výkon víkendu.

Z jednotlivců byl zářicí hvězdou Cyrda, Mariana, mě a Juru bylo těžké porazit, bohužel to samé platí i o našich soupeřích. Honza střídal krásné momenty s horšími, House zaslouží pochvalu za partii s Najerem, odvahu jít svou cestou i přes mínění všech ostatních a šoférství, které je o hodně lepší než pověst, jež ho předchází. Kuba a Míša za bojovnost, čeká je ale oba řada domácích úkolů, to odhalilo trojkolo dosti nemilosrdně. No a já jsem rád, že mohu defnitivně odložit své rukavice a přeji všem hezké šachové léto :)
  Komentáře (1)
Přidal Marián Jurčík, 23-04-2012 13:48
Ešte si dovolím stručne k mojim partiám v Poděbradoch.  
 
S Jakubiecom fakt zaujímavá partia, zobral som riskantne priotráveného pešiaka tak trochu proti svojmu štýlu a naopak jemu tá pozícia potom "sedela". Dostal som sa do silnej časovky, kde som hral len intuitívne a mal som niekoľkokrát šťastie v pozícii, keď som sa zľakol že som urobil chybu, ale vždy mi tam niečo vychádzalo. Cez to všetko som sa tak nejak triafal do 1.línie stroja a partiu som pekne udržal bez súperovej pomoci, prehraté to určite nikde nebolo. 
 
S Jirkom Štočkom som dostal bielymi zo sicílky sympatickú výhodu, ale rozhodne nebola taká veľká ako napr. pesimisticky tvrdil samotný Jirka, ktorý si údajne už miestami vôbec neveril... GM Štoček sa proste dobre bránil a v záverečnej pozícii to už vôbec nebolo jasné, čierny hrozil protihrou po uvoľňujúcom b6-b5, preto som nakoniec nenamietal proti opakovaniu ťahov. Korektná remíza. 
 
Partia s Tomášom Studničkom, ktorý mal inak výbornú sezónu bola z môjho pohľadu jednoznačne najhoršia. Po filigrántsky zahranom otvorení som sa dostal čiernymi k bohatej hre, súperova optická protihra za pešiaka mu predsalen nedávala plnú kompenzáciu, o čom som správne vedel aj počas partie a veril som si. Lepšie som stál celú dobu a 3krát som vynechal jasnú výhru. To by sa nemalo stávať, škoda toho a jednoznačne priznávam chybu... :(  
 
Ešte si dovolím niečo aj o družstve. Jednoznačne si odmietam pripustiť, že by tento bodový zisk bol reálnym obrazom našej predvedenej hry a už vôbec nie našich reálnych schopností. Nehrali sme až takto zle. Mali sme proste aj smolu a body unikali doslova pomedzi prsty. Snáď s výnimkou zápasov s Litovlou a BŠŠ sme hrali dôstojne proti úplne každému, pričom proti Bohemke, Turnovu, Lysej a Ostrave sme sa o väčší bodový zisk pripravili sami v záveroch zápasov a úplne zbytočne. Tie body tam jednoducho chýbajú. Dôvod je podľa mňa ten, že aj napriek veľkej bojovnosti nám v týchto momentoch proste chýbal ten killer´s instinct. Hrali sme pomerne pevné šachy, ale máme málo partiových výhier. Dôkazom som ja (1-9-1). Snažil som sa hrať aj bojovne, aj náročne, zďaleka nie len na remízy, cez to všetko asi prevážila až prílišná solídnosť, čo pri predsalen vyššej kvalite našich súperov na úspech nestačilo. Skôr by sa zišli nejaké výkyvy oboma smermi, len "hrať dôstojne" nám už asi nestačí. 
 
A práve preto máme hodne o čom premýšľať. Vypadli 2 slabšie družstvá a ďalšia sezóna teda bude zas ťažšia a ťažšia... Kvalita ligy neustále stúpa a nebude to ľahké. Cesta k záchrane povedie už asi len cez pomerne solídne teamy ako je napr. Poruba, Třinec a ostatné tu radšej ani nechcem vypisovať aby som náhodou nebol príliš trúfalý...  
 
Takže priatelia, do videnia zas niekedy nabudúce, nech sa všetkým darí viac ako tomu bolo teraz!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95