Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Extraliga arrow Zlín - Slavoj Ostrava-Poruba 3:5 aneb sebe-naplňující se proroctví
Zlín - Slavoj Ostrava-Poruba 3:5 aneb sebe-naplňující se proroctví
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 05. březen 2012

Zápas to měl být vyrovnaný, napovídalo tomu postavení v tabulce i elové předpoklady. V dlouhém průběhu zápasu to tak skutečně vypadalo, jen na konci jako kdyby nám docházely síly.

K extraligovému dvojkolu jsme nastoupili opět bez Juraje, tentokrát bez Adama, ale s do sestavy se navrativším Míšou. Cíl byl jasný, uhrát nějaké body, které budeme jistě v pokračujících záchranářských bojích potřebovat. Utkání nemělo jasného favorita, tak proč se o to nepokusit již proti ambiciózní Porubě?!

Nahlédnu-li na zvolená zahájení, očekával se dlouhý poziční souboj na všech šachovnicích. TP zvolil mírumilovnou variantu přijatého dámského gambitu, Peťo čelil v Caro-cannu moderní variantě s e5, Marián prováděl španělské převody, Cyrda se vyvíjel v Pircce na doporučení pana "To je strašnýý", Honza hrál svoji oblíbenou poloslovanskou, já jsem se pokusil překvapit soupeře novinkou a Míša nejevil ve své Grünfeldce sebemenší známky ohrožení. Jedinou výjimku tvořil Roman, který již od prvních tahů se soupeřem vymýšlel vlastní teorii.

Jako první dohrál TP, jež zvolil proti přijatému dámskému gambitu takovou variantu, která spíše než výhodu zaručuje remízové vyústění. Soupeři to viděli stejně tak, proto je byla remíza logickou konsekvencí.

Marián se ve španělské snažil využívat drobných pozičních nuancí. Soupeř na ně příliš nedbal, k Mariánovému překvapení se trochu oslaboval, ale za cenu ne nepatrné protihry. I tady nakonec partie dospěla do remízy, proti které se nedalo nic namítat.

Další partie byly o poznání bojovnější, ale těžko se hledalo, kde bychom mohli nalézt celý bod. Všechny partie vypadaly v ať už strategické či dynamické rovnováze, jen Haus začal mít trochu problémy.

Jestli se nepletu, do časovek se nic nestalo, tak ortel nad zápasovým stavem musely vznést tradičně nepopulární časové dostihy.

Po časových kontrolách byl konečně i prostor pro autora těchto řádků sumarizovat. Haus měl pika méně, ale s viditelnou snahou se snažil postavit jakousi pevnost. Roman hrál věžovku taky s pěšcem méně, ale remíza nebyla daleko. Cyrda hrál naopak relativně ostrou koncovku, ve které měl snad i pěšce víc a velký časový náskok. Honza měl naopak pěšce méně taky ve věžové koncovce, já vyrovnanou, možná i o chlup lepší koncovku a Míša hrál koncovku střelce proti koni s lehce deformovanou pěšcovou strukturou.

Romanova věžovka, podobně jako Honzova skončila po solidním průběhu remízou, kde Roman měl za pěšce dostatečnou protihru v podobě volného pěšce, což mu garantovalo remízu. U Akiby naopak vznikla koncovka 3 na 2 na jednom křídle, což není příliš obtížné pro koncovkáře našeho formátu udržet.

Pak jsem remizoval já, kde, jak už jsem avizoval, místo překvapení soupeře jsem se sám stal obětí. Reagoval jsem poněkud ustrašeně, což mi nedávalo příliš naději na nalezení výhody. Další průběh to jen potvrdil a partie tak dospěla do korektní remízy.

Míša v zahájení zvolil zajímavý plán s vývinem věže na otevřenou 5. horizontálu. Jak už to v anglické bývá, soupeř se držel na svých třech řadách a čekal na jakékoliv oslabení Míšovy pozice. Nevím, zdali k němu došlo, ale nakonec vznikla maximálně mírně horší koncovka pro našeho borce, který ji však ubránil.

Přijde mi, že při mých reportážích se dohrávají vždy dvě partie, které rozhodují o výsledku zápasu. Sobotní duel jen potvrdil mou teorii, dohrávali Cyrda a Peter.

U Cyrdy vznikla po kontrole vcelku nejasná koncovka, do které se Neděla snažil proniknout i za cenu vypotřebování téměř celého 30 minutového přídavku. Jeho časová oběť se bohužel ukázala jako opodstatněná, neboť nalezl zřejmě šancovní plán a stavěl před Cyrdu nové a nové problémy. Cyrda se asi někde spletl a tak v zápise se už modrala nula na naší straně.

Žel bohu Peťova pozice neslibovala naději na srovnání stavu. Ten bránil horko těžko koncovku s pěšcem míň. Neodvážil se přejít do aktivního protiútoku, jak při popartiové analýze Akiba několikrát demonstroval. Zanedlouho se soupeřovi pěšci ukázali jako neudržitelní a Peťovi nezbývalo nic jiného, než sklonit krále.

Opět tedy prohra, ale při nevyhrání jediné partie se ani jiný výsledek očekávat nedá. O tom, jak probíhal následující zápas, si počkejte na Cyrdovu reportáž.

PS: Koncept sebe-naplňujícího se proroctví nemá se zápasem příliš co do činení, snažil jsem si jej pouze připomenout k úkolu do školy. Jestli však najdete nějakou aplikaci k reálné situaci, napište mi mail. :-)

 
  Komentáře (1)
mix
Přidal Mirek K., 06-03-2012 06:57
Romanovo zahájení bylo opravdu jako z učebnic. To by se dětem v kroužku blbě vysvětlovalo :-) 
BTW: Kdo je Akiba a odkdy a proč?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95