Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Zlín B - Gordic 3,5 - 4,5 aneb darovanému koni na zuby hleď
Zlín B - Gordic 3,5 - 4,5 aneb darovanému koni na zuby hleď
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 27. únor 2012

Očekával se vyrovnaný a tuhý souboj o nesestupová místa. Ten také proběhl, ale s kyselou příchutí na konci. Očekával se nástup týmů v co možná nejsilnějších sestavách. Na naší straně jsme se jí dočkali, hosté přijeli v sedmi. Navíc jejich sestava byla jedna z nejslabších v dosavadním průběhu první ligy. Vše napovídalo tomu, že konečně protrhneme nepříliš lichotivou bilanci v posledních pěti utkáních...

Před samotným začátkem zápasu jsme mohli být spokojeni. Vedeme 1:0, aniž by se ještě započalo hrát. Mělo nám to vnést klid do našich řad, ale naopak jsme se ocitli v neznámé roli. Nevýhodou takové neočekávané nominace hostí pro nás bylo, že drtivé většině našeho týmu přišla příprava vniveč.

Z počátku nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo dojít k blamáži. Cyrda hrál připravenou variantu, Roman rovněž, a tak výsledkem na prvních dvou šachovnicích byl citelný časový odstup v náš prospěch. Ten jsem se však snažil vyrovnat, neboť jsem soupeři vlezl do připravené slovanské. Míša hrál svoji oblíbenou moderní variantu slovanské/grünfeldky, Adam vyvíjel přirozeně figury, Marťa se soupeřem zkoušeli svoji trpělivost ve španělských převodech a Vašek se snažil již v zahájení vyvrátiti neopatrné počínání soupeře.

Jak už je na prvoligové úrovni zvykem, výsledky měly přinést přicházející časové kontroly. Jediná partie, která se od tohoto faktu vymykala, byla Adamova. Pokud mě paměť neklame, přehlédl ve střední hře jistý obrat. Partie se pak stala těžkou udržitelnou, což potvrdil i nadcházející průběh. Bylo tedy srovnáno, ale stále se nic nedělo.

Vašek obětoval kvalitu v zahájení za určitou kompenzaci v podobě dvojice střelců a celkově příjemnější hry. K ní pak získal ještě jednoho, pak i druhého pěšce. Následně vznikla koncovka s již velmi omezeným materiálem, kde mohl být Vašek jediným aspirantem na vítězství. Místo prosazování pěšců do dámy však zvolil chamtivý přesun věže za nepřátelskými pěšci. Ke smůle domácích však byla celkem paradoxně chycena. Hosté se tedy ujali vedení.

To se ještě zvýšilo po mojí partii. Jak už jsem výše zmínil, byl jsem v zahájení překvapen málo hraným tahem. Má reakce byla docela přesná, ale draze zaplacená mým časem. V časovce partie kulminovala, a zde se nejvíce ukazoval nedostatek času. Místo zvolení klidných výměn s trochu příjemnější koncovkou jsem se zhlédl ve "vítězné" kombinaci zaručující mi kvalitu méně. Dílo zkázy jsem dokonal posledním tahem kontroly, kdy jsem si s neuvěřitelnou důsledností nechal nadobro svázat ještě koně, což mi garantovalo nulu v zápise.

Prohrávali jsme tedy 3:1 a už to s námi nevypadalo příliš dobře. Míšova pozice se nedala příliš zkoušet, dámská koncovka se střelci a pěšci poskládanými na jednom křídle neslibovala více než remízu. Ta nakonec byla nakonec i za několik tahů zaknihována.

Další jiskru naděje vykřesal Roman, který v nejucelenější partie dne (společně s Míšovou) přejel z přípravy soupeře, který podobně jako já obětoval příliš času v zahájení. Časovku však ještě přežil, ale jen za cenu prohrané koncovky, kterou náš borec bez sebemenších problémů dovedl do vítězného konce.

Zbývaly poslední dvě partie. Marťa měl nějaké pěšce víc, ale jeho král se nětěšil příliš velkému zájmů vlastních obránců. Cyrda měl ve věžovce dva pěšce méně, a tak v jeho prospěch hrál snad jen markantní časvoý náskok.

Marťa si odvážně slupl dalšího pěšce, ale u soupeře nenašel příliš pochopení. Ten zahájil nebezpečný útok se svými těžkými figurami. Protihráčova souhra dámy s věží se ukázala jako smrtelnou. Marťův král nebyl s to si najít klidný úkryt, proto byl nucen se před svým oponentem sklonit.

Cyrda už tak mohl jen korigovat, což se mu nakonec neočekávané povedlo. Houževnatě bojoval s nepříznivým rozdělením materiálu na šachovnici. Jeho volný pěšec d se ukázal velmi silným a mohl být zastaven jen za příliš drahou cenu - obětováním věže. Vzniklá koncovka už byla elementárně vyhraná, zbývalo jen pochytat nemotorné pěšce.

Co k tomu více říci? Soupeři nám dali danajský dar, kterým jsme bohužel nepohrdli. Půda byla pro vítězství velmi dobře připravená, ale něco nespecifikovaného se stalo. Zmar naší posádky je prozatím dokonán, černá série ne a ne přestat. Podaří-li se nám ji zastavit již v následujícím utkání v Polabinách, se dozvíme za tři týdny. Tolik času nás děli od našeho bytí a nebytí v první lize.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95