Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Extraliga arrow Polabiny - Zlín 3:5
Polabiny - Zlín 3:5
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 20. únor 2012

První dvojkolo v extralize v novém roce je již tradičně ve znamení dohrávek. Nás čekali papírově zcela odlišní soupeři, jin a jang v podobě posledních Polabin a prvních Pardubic. Tento článek se bude zabývat soubojem s posledními Polabinami.

 

Ty nás hostily ve vesnici Choteč, která se nachází kousek od samotných Pardubic. Jak už to  v takových obcí bývá, hrací místností byla jediná společenská budova, místní kulturní dům propojený s cenově více než dostupnou a chutnou restaurací.

Za zmínku jistě stojí, že se hrálo předvečer reprezentačního plesu obce, na který už bylo vše připraveno. My jsme mohli obdivovat nejrůzněji sponzorovanou tombolu, kde bylo možné nalézt od pivních soudků a dalších oblíbených lihovin až po "táčka" se 40 kily barvy a poukazu na půl kubíku betonové směsi. Středem naši pozornosti a šibeničních vtipů se před partiemi dočasně stala zajímavě komponovaná vánočka. :)

Zápas samotný (jak pořadí v tabulce před zápasem napovídalo) byl velice vyrovnaný. TP postavil solidní výstavbu Kalašnikova, House soupeře pokoušel ve výměnném Grunfeldovi, Marián si již od zahájení tykal se svou dámskou indickou, Roman překvapil soupeře výpadem dámy v poloslovanské, Cyrda zažil premiéru v Grunfeldovi, Honza postavil svoji už "provařenou" výstavbu , já nějakého najdorfa a Adam..., a Adam zkoušel mladého soupeře splést bařinkovými domečky.

Zápas se začal na naši stranu převažovat kolem časových kontrol. Jak první dohrál Cyrda, který v Grunfeldovi nerespektoval varianty, Grüna pojal podle svého osobitého stylu. Soupeř tak ztrácel již od zahájení spoustu času, což nakonec Cyrda zužitkoval v soupeřově časovce, kde před soupeř stavěl skryté pasti, až s ním konečně jedna sklapla. Pěkná partie, nedivil bych se, kdyby se převodu dámy z d7 na h3 věnovali i nějaký díl Chess evolution magazínu.

Poté pravděpodobně dohrál Marián, jež prokázal lepší porozumění pozici. Mohl prý sice v jednom momentě skoro prohrát, ale na to se nikdo neptá, po časové kontrole jeho hyperaktivní dáma posbírala všechny pešce a ukázala soupeřeovému nekoordinovanému páru věží, kdo je na šachovnici králem (dámou).

Partie skutečně končily téměř zároveň, tak dám teď prostor nejlepšímu technickému výkonu dne. Roman karpovovsky utahoval šrouby, které protihráč nebyl s to zavčas odmontovat. Nejprve byl donucen odvezdat pěšce, pak kvalitu a nakonec celou partii. Opravdu pěkný technický výkon našeho exkapitána.

Housova partie probíhala v duchu výměnné varianty Grünfeldovy obrany. Materiál se postupně redukoval, až měla každá strana dámu a věž s pár pěšci. I když House ještě zkoušel soupeře snad pod doměním sofijských pravidel, partie i tak doplula do remízového přístavu.

Moje partie proběhla až v netypicky tichých vodách většinou ostrých variant Najdorfa.Když jsem se v zahájení neodhodlal vzít fischerovsky pěšce na b2, partie již nebyla příliš zajímavou. Celou dobu asi nevybočila z rovnováhy, vzniklá dámská koncovka skončila věčným šachem na mého krále, který nemohl najít potřebný úkryt.

Adam hrál s ambiciozním mladíkem, kterého domková výstavba vůbec nevykolejila. Byl to naopak Adam, který se záhy dostal do šílené časové tísně. V ní se rozhodl prozatím vyhnout výměnám a raději obětoval pěšce za dvojici střelců doufaje v kloudnou kompenzaci. Ta se přece jenom někde našla, navíc byla korunována vcelku skrytou dočasnou obětí střelce. Soupeř však na svůj nízký věk reagoval velmi chladnokrevně a donutil tak Adama se zachraňovat věčným šachem.

Po časové kontrole se hráli již pouze dvě partie. TP nějak opomenul poučku o tom, že s pěšci se nemůže vracet. Potáhl s ním neuváženě dopředu, kde se pak stal realtivně snadnou kořistí. Převahu pěšce Pacher již nevypustil a jediného volného pěšce neohroženě podpořil až do dámy.

Nejdelší partie soboty (i neděle) sehrál neúnavný Honza. Po vcelku solidním průběhu zahájení se rozhodl Honza obětovat dámu za věž, jezdce a volného pěšce. Ten došel až na 7. řadu, kde netrpělive čekal na proměnu. Charakteristickým zakončením sobotního extraligového dne byly věčné šachy a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Honza prošel s králem celou šachovnici, ale jeho pěšci mu nikde neumožnily dostatečný úkryt..

Suma sumárum jsme tedy vyhráli 5:3, získali další důležité 3 body v boji o záchranu. Bilancování víkendových výsledků hráčů již Cyrda zmínil ve svém nedělním článku.
  Komentáře (3)
Přidal Marián Jurčík, 20-02-2012 22:01
Tak len doplním, upresním :) Sobotnú partiu som založil dobre, ešte v piatok sme presne to s Kubom v klube blicali. Bolo to celú dobu v pohode, ale potom som pripustil jednu náhodnú možnosť, po ktorej som si myslel, že by som bol mal veľké problémy. Ale motor už tradične v pohode všetko kryje a hlási rozhodujúcu výhodu za mňa, takže nakoniec sa dá povedať že proti Polabinám som stál celú dobu veľmi dobre a v podstate som presvedčivo vyhral... 
 
O ničom to ale bolo v nedeľu. Áno, súper bol kvalitný a remíza v zásade nie je nejaký prúser... Ale niekedy mi to pripadá že čiernymi hrám lepšie a hlavne dostávam pozície s bohatou hrou. Bielymi je to také nevýrazné, je jasné že tu treba zapracovať.
Kdy se bude publikovat?
Přidal Foukal, 20-02-2012 20:30
Tož ogaři z Vizovic až vyjde nejaka tá monografia ,či jak tomu včil říkajů,dajte vědět,aj já bych si jednu kúpil. :grin
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny website, 20-02-2012 17:51
Byl jsem informován, že "bařinkovské domečky" je pojem, který se už začíná používá i v Extralize. Více v domečku!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95