Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Extraliga arrow ŠK Zlín - Turnov 3,5:4,5 (6.kolo Extraligy, 8.1.2012)
ŠK Zlín - Turnov 3,5:4,5 (6.kolo Extraligy, 8.1.2012)
Napsal Tomáš Polák   
Úterý, 10. leden 2012

Zápasy s Turnovem bývají velmi vyrovnané, většinou jsme v nich však tahali za delší konec provazu. Změnou v zavedených pořádcích byla naše první loňská porážka a nejinak tomu bohužel bylo i letos… 

 Polák T.  2543  1/2  Ftáčnik L.  2570
 Michalík P.  2511  1/2  Jaracz P.  2558
 Jurčík M.  2474  1/2  Bindrich F.  2548
 Lipka J.  2443  1/2  Neuman P.  2463
 Ponížil C.  2398  1/2  Konopka M.  2436
 Sosna J.  2398  1:0  Sodoma J.  2380
 David P.  2386  0:1  Čech P.  2369
 Krčál M.  2130  0:1  Kulhánek T.  2371

Pojďme ale pěkně popořádku. Soupeři neponechávají nic náhodě – povolávají to nejlepší ze zálohy (Bindrich a Pavel Čech) a usazují to momentálně nejhorší (Sergejeva po třech porážkách). My necháváme vše po starém a našeho žolíka Rosťu nepovoláváme do zbraně. Prozatím… Jsme tedy papírově vzato mírní outsideři, avšak naše odhodlání lze krájet nožem. 

Peter House Bughouse zkřížil velmistrovské kordy s Jaraczem. Na šachovnici se hraje tzv. ortodoxní kazaňský systém dámského gambitu (vzpomínáte na rezultativnost kandidátských zápasů v loňské Kazani?!). Pozice je předurčena remízovému vyvrcholení a jedinou otázkou zůstává ten pravý moment. Jaracz obsazuje jediný volný sloupec těžkotonážní baterií, avšak Bughouse reaguje nevšedním věžovým tanečkem, jenž vede k naprosté sterilizaci – 0,5:0,5. Velmistrovský výkon jak má být.

Cyrda hraje simultánku proti dvěma soupeřům – kromě Michala Konopky čelí též Aljechinovým manévrům jezdce. Ten se nakonec usazuje na poli c4 a následují výměny figur všeho druhu a typu. S nabídkou remízy přichází reprezentační trenér a ve vyrovnané pozici nezbývá než souhlasit – 1:1.

Marián má velmi lehkého soupeře – alespoň podle hmotnostních kategorií figuruje Bindrich úplně jinde než původně plánovaný Sergejev. Symetrie s jediným volným sloupcem široko daleko dává tušit vykouření dýmky míru. První nabídku smíru ještě „zlý zlínský kapitán“ odvrací, po mnohačetných výměnách však už není čím tahat, a tak remíza je nabíledni – 1,5:1,5.

Míša hraje proti Tomášovi Kulhánkovi a plně využívá své sobotní večerní přípravy – dračí steak se přetavil v sicilské dračí fiančeto. Soupeř však manévruje na základní čáře a čeká na vhodný moment k přepadnutí. Míša podobné ústupky posuzuje s pohrdáním, ztrácí soudnost, nadhled i výhled na své spící dámské křídlo. Otevření centra má fatální následky – 1,5:2,5.

TPčko se hodlá rehabilitovat za sobotní miniaturku, souboj s Lubošem Ftáčnikem se však překvapivě neodehrává v teoretických vodách Gruenfelda. Na programu je výměnný dámský gambit s trochou zeleného pepře a pálivých papriček v podobě opačných rošád. Iniciativa bílého se transformuje do pohodlné poziční výhody, ale v přibližující se časové tísni TPčko chybuje a dává soupeři pěšce a s ním i dobré šance na vysmeknutí. Postavení zůstává dynamicky vyrovnané, kompenzace bílého má dlouhodobý charakter, a tak vše vyúsťuje v korektní remízu – 2:3.

Juraj v partii s Petrem Neumanem dostává chuť na lehké francouzské vínko, chutný francouzský sýr i legendární francouzské girlandy. A protože je Juraj slovenským praotcem všech blokádových postavení, jeho obranné valy jsou doslova a do písmene skálopevné – 2,5:3,5.

Opakování je matkou moudrosti – loňský spor v koncovce dam a jezdců mezi zlínským Honzou a turnovským Honzou má i letos zdařilé pokračování. Náš Honza je však mužem dvou tváří – původně smířlivý slovanský dobrák se o půlnoci (rozuměj po časovce) proměňuje v nelítostnou koncovkářskou šelmu zvanou Akiba. Pěšec navíc dává tušit divadlo jednoho herce, Akiba si na závěr vzpomíná i na svého vrstevníka José Raúla a instruktivní partii zakončuje malou kombinací – 3,5:3,5.

Souboj zlínského a exzlínského Pavla rozhoduje o všem. Staroindickému opakování tahů se náš borec správně vyhýbá, partie se nese v duchu pozičního boje o nadvládu nad Černým mořem (rozuměj černými poli). Rovnováha zůstává zachována před časovkou i po ní a nerozhodný výsledek se zdá být nevyhnutelný. Avšak pozor – sobotní pohádka o střelci Bělohlávkovi a jezdci Všudybylovi má i nedělní reprízu. Bělohlávek drží Všudybyla na uzdě, a tak se černý oř rozhodl k sebeobětování za pár pěšců. Koncovka má stále remízový charakter, ale Bělohlávek v časovém presu nenachází správné působiště a odebírá se na velmi krátkou vartu. A tím zazvonil zvonec a pohádky je konec – 3,5:4,5. :x
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95