Svátek

Dnes je: Sobota, 26. září 2020
Dnes má svátek: Andrea
Zítra má svátek: Jonáš

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín C-Staré Město B 3,5:4,5 (5. kolo 2. ligy E, 8.1.2012)
Zlín C-Staré Město B 3,5:4,5 (5. kolo 2. ligy E, 8.1.2012)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 08. leden 2012

I v hodně oslabené sestavě jsme měli s favorizovaným soupeřem šanci, ale nakonec jsme těsně prohráli. Vyhráli Petr Koutný a Mira Beneš, k tomu tři remízy a tři prohry.

Průběh zápasu je dopsaný!

Hosté přijeli ve stejné sestavě 1-7+9, v jaké hráli i prvních čtyřech kolech (což je nejspíš v současné době těžko napodobitelný unikát). My jsme si naopak dovolili vynechat dokonce tři z prvních pěti hráčů soupisky (Šenkýř, Pala, Hodovský) a celkově čtyři hráče základu (ještě Kopčil). V situaci, kdy jsme jako předposlední tým tabulky hráli proti prvnímu, tak to byla dost troufalost a říkali jsme si o debakl. Navíc když ještě pět minut před začátkem zápasu jsme byli v hrací místnosti jen tři a matador hostujícího družstva se ujišťoval, jestli se dnes zápas opravdu hraje.

Na druhou stranu už nějaký čas platí, že k derby proti Starému Městu můžeme nastoupit i ve výrazně slabší sestavě a stejně z toho bude vyrovnaný a dramatický zápas, navíc většinou se šťastným koncem pro nás. Nejinak tomu bylo u tentokrát. Debakl se opravdu nekonal, ale bohužel ani ten šťastný konec pro nás.

Jako první remizovali Pavel Dubina (3) se Shánělem. Pavel udělal drobnou chybu v domácí přípravě (spletl si barvy), soupeř ji zase možná trochu protáhl (a navíc pospíchal nakupovat, jak psal už Petr v komentáři), takže s brzkým zjednodušením a remízou po necelé hodině hry byli spokojeni oba.

Pak jsme poprvé a naposledy v zápase vedli, když vyhrál Mira Beneš (6) s panem Vavruškou. Ten byl dnes nejspíš trochu z formy, když nejdřív zapomněl na půlminutový přídavek a reklamoval, že nejdou fungující hodiny, pak připustil převedení pozice do zahájení, které běžně nehrává. A nakonec v pozici, se kterou byli spokojení oba soupeři přehlédl známý obrat a doslova donutil soupeře jednotahově vyhrát už v jedenáctém tahu (mat nebo zisk dámy).

Někdy v té době to vypadalo pro nás skvěle. Vedeme, Petr Koutný (2) má kvalitu víc, já (8) mám pěšce navíc, Ludo (7) stojí líp a po chvilce získává pěšce, Pavel (4) je v tuto chvíli se svou pozicí spokojený, jen Mira Veselý (5) stojí mírně hůř a Karel Vlach (1) hůř. Každopádně víc plusů je na naší straně.

Asi po dvou hodinách hry se skóre podle očekávání vyrovnalo, když Karel Vlach (1) prohrál s mladším Petrem Bažantem. Karel sice stává stísněně docela často, ale tentokrát to přišlo překvapivě brzo v zahájení a navíc se soupeř ani potom nespletl a docela s přehledem vyhrál. 1,5:1,5

Mira Veselý (5) hrál bílými s Robertem Staufčíkem a jako je u něj v poslední době obvyklé, bílými přešel hned ze zahájení bez střední hry do mírně horší koncovky. Tu ale udržel, takže 2:2.

Mezitím jsem ale pozici totálně zkazil já s Radovanem Studeným (8). Po soupeřově nemastném neslaném zahájení jsem se ještě před rošádou pustil do zápletek. Rozhodnutí to bylo správné a vyneslo mi čistého pěšce. Jen bylo třeba zůstat opatrný a nic nepřehlédnout. Jenže právě to se mi bohužel nepovedlo. Soupeř mě chytře nalákal na pseudoaktivní napadení dámy, jenže její vyhnání pro mě zároveň znamenalo ztrátu figury. To jsem bohužel neviděl a stálo mě to partii a družstvo výhru. Ještě jsem sice zkoušel nějaké zápletky, ale to už byla jen agónie, navíc s několika dalšími děrami v propočtu.

Mezitím prohrál i Pavel Slovák s Vojtou Dobešem (4) v typické sicilské partii při stejných rošádách, kdy bílý útočí na soupeřova krále a černý hledá protihru na dámském křídle. Tentokrát byl bílý rychlejší nebo přesnější.

Najednou to tedy bylo 2:4 pro hosty. Jen zbylé dvě partie pokračovaly i po časové kontrole. Petr Koutný (2) sice pořád držel vybojovanou kvalitu víc, ale Ludo Balážec (7) svoji výhodu ztratil a v koncovce těžkých figur bojoval kromě soupeře a pozice i s rychle ubíhajícím časem a nutností zvítězit.

Ludo (7) s Pavlem Dvouletým nakonec po delším váhání přijal se dvěma minutami na hodinách a ve složité pozici soupeřovu nabídku remízy. Jeho vlastní komentář si ostatně můžete přečíst pod článkem.

Takže to bylo 2,5:4,5 a zápas jsme tedy prohráli, ale i tak se ještě dlouho hrálo. Petr Koutný se starším Petrem Bažantem (2) získal černými ze zahájení nejdřív pohodlnou pozici a potom kvalitu. Navíc skoro hodinový časový náskok. Pak (sice přesně nevím kde) si ale skoro určitě někde zbytečně zkomplikoval situaci, dal přechodně soupeři pěšce a dovolil mu rozehrát figury a vytvářet problémy. Všechny je ale postupně vyřešil a nakonec po 74 tazích vyhrál.

Celkově tedy těsná prohra a smíšené pocity. Se silným soupeřem jsme obstáli se ctí, jen maličko chybělo i k nějakým bodům a ještě většímu překvapení. A ještě ke všemu kvůli výhrám našich soupeřů ze spodku tabulky jsme se propadli až na její samé dno. Takže příští zápas s Hošťálkovou bude asi docela zajímavý...
  Komentáře (5)
Re: Petr
Přidal Mirek K., 09-01-2012 22:54
Peťo, je jasné, že pokud nechceme spadnout, tak musíme něco změnit. Ale podle mne zrovna v (ne)kapitánování během zápasu problém není nebo aspoň nebyl v tomto zápase. S Mirou Veselým jsme se bavili, že jeho remíza by byla fajn a on ji pak zkušeně ubránil. U Pavla Slováka žádná nabídka remízy během partie neproběhla a i kdyby ji náhodou Pavel nabízel, tak by ji Vojta stejně nevzal. Já a ty jsme stáli na výhru a tomu, abych pak zahrál tu hrubku, by nezabránil žádný kapitán na světě, protože jsem to prostě neviděl. Zůstává jediný sporný okamžik a to je remíza Ludy Balážce za stavu 2:4. On samozřejmě moc dobře věděl, že to prohrává zápas, samozřejmě dostal doporučení hrát dál, samozřejmě se snažil v pozici pro sebe najít sebemenší šanci na boj o výhru... Nenašel ale přes veškerou snahu nic a tak ji přijal. Ale ani jemu bych nic nevyčítal. Měl už velice málo času (což je u Ludy dost významný faktor) a navíc v pozici měl daleko víc možností, jak se splést, než soupeř. Samozřejmě jsou velcí hráči, kteří dokáží za stavu 3:4 hrát dál horší koncovku jednoho pěšce proti dvěma a ještě ji vyhrát (jestli se nepletu, tak kdysi snad právě Petr Bažant starší v Jihlavě). Ale viděl jsem už mockrát situaci, kdy za stavu 3:4 nabídl hráč remízu v neuvěřitelně zapeklité pozici nebo dokonce pro sebe vyhrané pozici. Samozřejmě mě mrzí, že ani tvůj výborný výkon a cenná výhra nestačily k bodům pro družstvo, ale problém byl tentokrát myslím spíš v naší šachové (ne)síle než v (ne)kapitánování. Je to ale také jen můj pohled a netvrdím, že musí být správný.
do vlastnich řad
Přidal petr koutny, 09-01-2012 19:33
nechci dělat problémy, ale pravda je, že hrajeme o záchranu a to určitě není v našich ambicích, jako jeden z důvodů a proč píši tento komentář vidím: 
nikdo nevede družstvo při zápasech, nikdo nekontroluje stav, vývoj na šachovnicích, nikdo s nikým nekonzultuje nabídky remiz, které buď zbytečně odmítáme nebo naopak přijímáme i za stavu, kdy to znamená naší porážku nebo nikdo ani neví jestli má hrát na remiz nebo hrát vabank, možná se pletu a nevím to jen já, ale takto jsme projeli dva zápasy ( počítám Šumperk taky do toho) a je na čase se o chybách poučit a probrat to. V porovnání s první ligou je to obrovská změna, tam to opravdu takto nefunguje.
Přidal Karel Vlach, 09-01-2012 11:48
Škoda bojovný zápas, body nebyly daleko :upset  
Soupeř mě v zahájení pěkně překvapil, 
1. d4 Jf6 2. Jf3 e6 3. g3 b5!!! 
vzal jsem to za špatný konec motal plány dohromady a zaslouženě prohrál. 
Potvrzuje se že v šachách je nejdůležitější správný plán hry a to ostatní to pak přijde samo :) tak snad to bude příště lepší.
Moja partia
Přidal Ludo Balazec, 08-01-2012 18:41
V priebehu partie som stal este trochu lepsie ako som si myslel. 
Prva zahodena sanca bola po 21...h6? kde som bez velkeho rozmyslania vzal pesiaka 22.Dxg6? namiesto tahu 22.Dg4! s asi uz rozhodujucou vyhodou aj na urovni 2.ligy ( pointa je ze ciernemu padnu bud dva pesiaky v centre Dxe6+ a Dxd6, alebo e6 pokryje a vtedy padnu dva pesiaky chraniace krala, najprv hxg6 a potom Sxh6 )  
Aj po nepresnosti som mal slusnu vyhodu a druha zaujimava moznost prisla po 26...Vf7? ked som hral 27.De1? namiesto (znovu!) 27.Dg4! s hrozbami Dxe6 a Vxd4. 
Malu vyhodu som mal stratit v 32.tahu ( vyrovnava 32...b3! namiesto 32...Vd8? ), to sa nehralo, takze som to spackal sam vratenim pesiaka 36.f4? ( myslel som, ze znovu ziskam pesiaka 38.Dg4+ a Dxe6, ale potom som sa toho zlakol, asi spravne, pretoze Dg4+ Vg7 Dxe6+ Kh8 nevypadam dobre po g-stlpci ) 
Zaverecna pozicia bola asi remizova, ale musel by som ju najst, normalne prehrat som mohol len ja a so slabym casom by to bolo dost pravdepodobne. 
Este mala zaujimavost : pred niekolkymi rokmi som hral s T.Dvouletym 1.e4 c5 2.Jc3 d6 3.Jge2 Jf6 4.d4 cxd4 5.Jxd4 Jc6 6.Sg5 e5(?) 7.Jdb5, 6.tah cierneho je inak normalny, ale v danom pripade to bola chyba, pretoze sa ukazalo, ze cierny nikdy nehrava Svesnikova a dostal sa do neho "omylom". 
Teraz s P.Dvouletym 1.e4 c5 2.Jc3 Jc6 3.Jge2 g6 4.d4 cxd4 5.Jxd4 Sg7 6.Se3 d6 7.Dd2 a6 atd., uz od 6.tahu cierny tahy hladal, vypadalo to, ze nebol pripraveny hrat draka ...
k zápasu
Přidal petr koutny, 08-01-2012 17:15
No snad tu nebudu dlouho sám. 
Jedny z nejlepších zápasů jsou vždy proti Starému Městu, něco jako derby Pražských S, kdy favorit ať je kdokoliv to nemá jednoduché, toto pravidlo platilo i dnes. Vezmu to popořádku, snad něco nepopletu. 
Na první Karel s Peťou mladším, myslím, že vyhrál lepší hráč jak by řekla Fera Vrána, ale moc jsem z toho neviděl, prý Karel dostal nějaké překvapení v zahájení a pak jsem viděl jen stavění figurek.  
Na druhé já s Petrem Bažantem, domácí příprava a změna v zahájení , kterou jsem piloval přes vánoce přinesla úspěch a po velkých komplikacích a pěkné hře od soupeře jsem nakonec vyhrál, ale můj soupeř zahrál pěkně. 
Na třetí perlička dne, spěchající Jára Sháněl proti Pavlovi Dubinovi, rychlá remiza s tím, že Jára půjde na slevy do Jablka, žádné slevy nepřinesla spíš naopak málem zlomenou nohu, pěkně špinavé gatě a rychlý návrat na hernu, kde potom Jára odpočíval střídavě za stolem, nebo v křesle. Dále Pavel Slovák, přežije zahájení asi s výhodou, nebo opticky lepší pozicí, odmítá nabídku remizy a přes intermezzo, kde se jakoby nic nedělo nastaly komoplikace a byl pěkně zmacen, soupeř předvedl pěkný útok. 
Mira Veselý se dostal do jezdcové koncovky a vypadalo to, že jeho remiza nám bude stačit na vítězství v zápase, takže snad z pozice maximum. 
Mira Beneš a pan Vavruška, zápas, který mě zajímal, protože se oba soupeři potkali už ve Slováckém openu ve Starém městě a tehdy vyučoval pan Vavruška, tedy čekal jsem pikantní partii. Pan Vavruška je skvělý útočník, ale dnes první hrozby provedl Mira, první hrozbu přes pole e5 pan Vavruška odrazil, druhou už přes d4 přehlédl a musel se vzdát, přitom šlo o přehlédnutí a podcenění pozice, ale body se počítají, pěkný výkon od Miry. Přicházejí z mého pohledu smolaři dnes, Ludva Balážec záhájení super, přechod do střední hry ušel a zbytek partie bych viděl jako nevyúžívání šancí od obou hráčů, kdy určitě šlo od obou zahrát lépe a přesněji, bohužel za stavu kdy remiza znamená naší prohru, Ludva už neměl čas, sílu a pozici na boj, remiz a naše prohra. 
Mira Kocian, tady to dlouho vypadalo zajímavě, přál jsem bod našemu hráči, fandil jsem v duchu, ale viděl jsem potom jen hroznou pozici a v důsledku toho co jsem viděl na konci, zasloužená prohra. 
No, pěkný zápas, soupeř vyhrál zaslouženě, protože využil více ze svých pozic, ale derby nezklamalo, napětí, ale i přátelská atmosféra, boj do konce a těsný výsledek. 
Pěkný zápas. 
Kdybych mohl někomu přát postup z druhé ligy, fandil bych Starému Městu, blahopřeji k výhře.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95