Svátek

Dnes je: Sobota, 26. září 2020
Dnes má svátek: Jonáš
Zítra má svátek: Václav

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Prušánky - Zlín C 3,5:4,5 (4. kolo 2. ligy, 4.12.2011)
Prušánky - Zlín C 3,5:4,5 (4. kolo 2. ligy, 4.12.2011)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 04. prosinec 2011

V Prušánkách jsme utrpěli vítězství 4,5:3,5. Pěkně zahráli oba vítězové (Karel Vlach a Ludo Balážec). Dalších pět remíz bylo hodně různorodých a jejich aktéři různě (ne)spokojení. Po úvodních dvou remízách první naše vedení domácí brzy vyrovnali, to druhé jsme už přes různé peripetie dotáhli třemi remízami k nejtěsnější zápasové výhře.

Za prvními body jsme do Prušánek jeli v hodně oslabené sestavě, dokonce bez čtyř hráčů základní sestavy (z různých důvodů chyběli Koutný, Pala, Slovák a Kopčil). Domácím chyběli jen dva (2-Seget, 6-Cupal). I tak jsme ale měli podle ela převahu - většinou bílými figurami (2-Karel Vlach a 4-Pavel Dubina +80, já na osmé dokonce asi +160), naopak horší elo měl jen Martin Šenkýř (1). Zajímavé to bylo s dopravou, zatímco první "zlínské" auto s Jurou Hodovským za volantem vyjelo včas a na místě bylo s půhodinovým náskokem, druhé "sběrné" auto (Slavičín, Pozlovice, Hradiště, Hodonín) chvilku hledalo v Hodoníně nádraží a Martina. Nakonec přijeli s 15-minutovým zpožděním. Však se také někteří z nich hned začali dostávat do výrazně horšího času.

První dvě partie skončily remízou. Kapitán Jirka Hodovský (3) černými bezpečně remizoval asi po hodině hry. Pozice byla vyrovnaná, na hodinách půlhodinová nevýhoda, takže rozumné rozhodnutí.

Jako druhý jsem (asi po dvou hodinách hry) remizoval já (8). Podle bílých figur a rozdílu ela jsem měl být právě já tím, kdo by se měl snažit vyhrát. A sice jsem po slabě rozehraném zahájení poprvé remízu odmítl a zkoušel "bojovně" zvrátit rovnováhu, jenže jsem to zahrál slabě. Naštěstí byl soupeř tak zaměřený na remízu, že podruhé mi ji nabídl v okamžiku, kdy vynuceně získával pěšce. Takže nebylo co řešit, remíza a skóre 1:1. I když za dnešek si ten půlbod určitě nezasloužím.

V té době stáli pěkně Karel Vlach (2), Mira Beneš (6) a Pavel Dubina (4), jenže ten zároveň bojoval s nedostatkem času. Martin Šenkýř (1) stál rovně, Ludo Balážec (7) nejasně a jen Mira Veselý (5) jednoznačně hůř. Takže jsme měli nadějně rozehraný zápas.

Přibližně po třech hodinách hry nejdřív vyhrál Karel Vlach (2). Ten krásně využil soupeřovy nepřesnosti v zahájení, v dobré pozici obětoval figuru a za chvíli partii vyhrál. Jen o něco později ale pro změnu prohrál Mira Veselý (5), který stál od začátku hodně pasivně a za celou partii se z toho nevymotal. Takže bylo opět vyrovnáno na 2:2.

O rozhodující bod se postaral Ludo Balážec (7). Ze zahájení se sice jeho pozice většině družstva moc nepozdávala, ale Ludo byl spokojený. Navíc pak pomohl soupeř, který obětoval kvalitu, ale nicmoc za nic nedostal. Ludo se bez problémů ubránil, vyměnil figury a přešel do koncovky s kvalitou a pěšcem víc, kterou lehce vyhrál. Vedli jsme tedy 3:2.

Mira Beneš (6) měl mírně lepší pozici a směřoval do koncovky. Pavel Dubina (4) s půlminutou na hodinách získal figuru a vypadalo to, že dá i rychlý mat. Ten se ale těsně nekonal, Pavel odmítl opakovat remízu a hledal jinou výhru. V tom okamžiku se ale hrozně rychle rozběhl na druhé straně šachovnice soupeřův volný pěšec. Najednou nebylo jasné, jestli ho Pavel vůbec stihne a aspoň zremizuje. Martin Šenkýř (1) měl pěšce navíc a dostal se s ním černými až na d2 a zuby nehty ho tam bránil. Takže vedeme a stačí nám tedy třeba i tři remízy ze tří lepších pozic, zároveň se ale ještě může stát všelicos...

Jako první končí partie Pavla Dubiny (4). Ten se už podruhé dostává do časové tísně, těsně zastavuje soupeřova pěšce a "věčně" šachuje. Když se dozvídá, že od něj stačí i remíza, tak ji s úlevou a pár sekundami na hodinách nabízí a soupeř okamžitě přijímá. Na jednu stranu měl Pavel figuru víc a určitě někde v partii cesta k výhře být musela. Na druhou stranu ani on, ani soupeř ani nikdo jiný žádnou takovou cestu k výhře zatím neukázali ani nenašli. No a potom s půlminutou na hodinách už byla nabídka remízy určitě nejlepším "tahem". Vedeme 3,5:2,5

Mira Beneš (6) vyměnil postupně všechny těžké figury a dostal se do koncovky S+5p:J+5p. Mira stojí líp a hraje dobře, ale je to hodně těžká koncovka. V jednu chvíli se dokonce dostává "na koně" černý a vypadá to, že by mohl nějaké pěšcové průlomy zkoušet naopak on. Každou chvilku se hodnocení pozice a naše nálada mění. Nakonec se ale vyjasňuje v Mirův prospěch. Mira odevzdává střelce za soupeřova volného pěšce, vzápětí ale stejně musí soupeř odevzdat jezdce za volného Mirova pěšce. Je jasné, že vzniká pěšcová koncovka, kterou Mira o tah stihne vyhrát. Jenže stačí jedna závěrečná chyba a místo zasloužené výhry je remíza a celé několikahodinové úsilí je (napůl) zmařeno. Škoda, bod by té partii i Mirovi slušel.

Mezitím se Martin Šenkýř (1) dostal do časové tísně a hraje na minutě, stále ale drží svého pěšce na d2 navíc. Skoro hned po skončení předposlední partie ale přichází nabídka remízy, která je přijata. Takže borcem na konec je Martin, který černými s přehledem remizoval s elově silnějším hráčem a ještě se postaral o rozhodující vítězný půlbod.

Máme tedy na kontě první vítězství v soutěži. A zatímco u domácích nejlepší hráč opět bodoval (5-Marek) a nejhorší opět prohrál (2-Mayer), tak u nás zaznamenávají jak Karel Vlach, tak i Ludo Balážec své první letošní druholigové výhry. Spousta dalších nás ale po podzimu zůstává bez výhry, snad si to schováváme na jaro... Ještě je statisticky zajímavé, že díky Ludovi Balážcovi jsme dnes poprvé vyhráli nějakou partii na zadních čtyřech šachovnicích(!)

Zápas navzdory velkému napětí a boji proběhl bez problémů. Zároveň ale můžeme potvrdit zvláštní zkušenosti boršických ze druhého kola: focení bylo hned na úvod zakázáno, ale potom stejně během celého zápasu občas blýskal nějaký blesk (a nikdo od nás to nedělal)... A s jídlem jsme sice žádné problémy neměli, ale stejně jsem zatím nikde jinde neslyšel, že by se u partie nesmělo jíst. Navíc, když pak někdo z domácích v kritických situacích za stavu 3,5:2,5 začalů roznášet domácím hráčům k partiím jablka, "shodou okolností" zrovna když byli oba naši hráči v časových tísních na tahu. Zajímavé...

A ještě jeden postřeh - pro mě osobně bylo hodně zajímavé hrát někde, kde jsme ještě nehráli, se družstvem, na které jsme dosud nenarazili a vesměs proti samým neznámým soupeřům (až na výjimky ze Znojma a kdysi dřív z Poštorné). Docela zajímavá situace v soutěži, kde jinak už skoro každý každého zná. A třeba dost rozdíl proti prvnímu zápasu, kdy Šumperk byl sice taky nováčkem v soutěži, ale jinak jsme se s jeho hráči už několikrát předtím střetli v barvách Šumperka či Zábřehu.
  Komentáře (3)
Přidal Pavel Dubina, 05-12-2011 14:30
Taky prispeju svoji troškou..V rovnem zahajeni dam uplne zadarmo floka, souper mne to v moji casovce kompenzuje figurou..jeste pred kontrolou neobjevim vyhravajici pokracovani mat neni ale musel by nejspis odevzat damu, fritz11 ukazuje +11.. ehm nevadi porad vyhrane ale to bych musel vhodne preskupit damu s jezdcem a zastavit postupujiciho pesce,misto toho ve sve druhe casove objevim pouze vecny sach.. takze asi taky "zaslouzena" remiza.
Přidal Mira Beneš, 05-12-2011 08:15
A pritom jsem ty pescovky nedavno trenoval a znam to :upset nicmene v te pozici je g5 jediny tah a i zrejmy, vse ostatni remis. A to jsem si vzal jeste vitezoslavne damu do ruky, fakt komedie. Plichta ale nakonec asi bude spravedliva, protoze pri prechodu do koncovky jsem odmitl nabidku remizy a hned zahral Dc3 na vymenu dam, souper uhnul a dostal se do horsi koncovky. Kdyby tu moji damu sebral na c3 ja doberu bxc3 a po b4 se muzu vzdat, protoze bud cerny "a" pik nebo "c" pik utecou do damy, prulom ktery jsem si hlidal v pozdejsi koncovce, ale drive v partii me nenapadl. Tak hlavne, ze se vyhralo...
Hotovo
Přidal Mirek K., 05-12-2011 00:00
Reportáž je napsaná.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95