Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Labortech Ostrava B - Zlín B 3,5 - 4,5
Labortech Ostrava B - Zlín B 3,5 - 4,5
Napsal Jakub Roubalík   
Neděle, 13. listopad 2011

Dnes se setkaly týmy extraligových rezerv, které v nejvyšší soutěži okupují sestupová pole. Jak výsledek napovídá, zápas byl velice těsný, ovšem se šťastným koncem pro naše družstvo.

Výjimečně jsme nastoupili do zápasu s papírově silnější sestavou, ale již tradičně s jediným cílem - vyhrát. Vyřknutý cíl vyšel. Jak zápas přibližně probíhal, jste se mohli dočíst již ze subjektivních komentářů dvou našich hráčů.

Po prvních 2 hodinách se stále na všech šachovnicích hrálo. Cyrda postavil černými iniciativního Dněpra, ve kterém se snažil najít aktivitu a souhru figur za obětovaného pešce. Roman postavil bílými solidní, příjemnou pozici, kterou mohl zesilovat jen on. Já jsem zahrál netradiční sicilku, kde v jedné fázi jsem se zamyslel na 45 minut jako za starých časů, ovšem čas je vůči váhajícím neúprosný (viz rozuzlení na konci). Míša se ukázal jako komplexní hráč, v Najdorofovi lavíroval jako Petrosjan a vyhlížel, kde by se mohl zbavit přebytečného materiálu v podobě oběti kvality. Adam asi nepříliš štastně reagoval na soupeřovu sicilku s c3 a stál poněkud podezřele. Marťa nevyužil mnoho výhody prvního tahu a vypadalo to, že jako hráči 2700+ si se soupeřem brzy udělají volný den. Peťa Kořenek opět vybudoval dva domečky, pevnou pozici a doufaje v lepší strategické uchopení pozice než oponent. Snad mi spoluhráči nevyčtou přílišné sympatie, ale letos se hrozně rád chodím dívat k Peťovi na osmičku. Hraje letos velmi solidně, trpělivě a tak trochu "magnusovsky", snaží se protihráče porazit i v seberovnější pozici.

S postupujícím časem se začínalo na šachovnicích vyjasňovat (ovšem ne v zasmogované Ostravě). V zhruba stejné době podepsali smír Roman a Peťa Kořenek. Oba jistě stavěli před soupeře problémy, ale ti evidentně nebyli v jejich řešeních o nic víc pozadu.

Za nějaký čas Cyrda musel kapitulovat, když se mu nepodařilo využít veškerého potenciálu figur, eventuelně soupeř jejich působení dostatečně eliminoval. Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše, prostě jsem tu partii od zahájení neviděl.

Pak vyhrál VELKÝ kolega vedle mě, který zdánlivě nic neříkajícími manévry donutil soupeřku k samochytu věžky (thx Roman).

Zanedlouho byl nucen kapitulovat náš kapitán, který tentokrát nechal svou posádku ve štychu. Koncovku 3 na 3 na každém křídle očividně neuchopil za správný konec a v jednoduché pozici přehlédl trik ("jako malá dívka"), který ho stál kvalitu.

Nakonec zbývali 3 kamarádi, 3 mušketýři, 3 veteráni (kulturně-literární postavy si vyberte podle svého gusta). Já jsem přežil první časovou tíseň bez úhony a s pěšcem více, ale už jsem plynule směřoval do další. Adam se svým soupeřem rozehrávali nejasný boj, ze kterého mohl vzejít vítěz jediný. Peťa opět trpělivě zesiloval proti uputně bránicímu se soupeři a spíše čekal na výsledek ostatních.

Adam předvedl velice přímočarý útok, na jehož konci soupeř neměl obrany před zběsile šachující dámou, kterou se Adam rozhodl vybílit zbytek soupeřovy armády. Rezignace na se be nenechala dlouho čekat. 3:3

Zbývaly poslední 2 partie. Drama vrcholilo, jež nektěří nebyli s to zvládnout a raději se oddávali příjmu uklidňujících látek.

Já jsem již podruhé v sezoně přešel do věžovky s pikem víc, ale narozdíl od kola minulého byl soupeři remízový přístav více vzdálený. I přes tuto velkou distanci jsem soupeři s nesnadnou logistikou pomohl a po mém zhlédnutí v dalších pěšcích využil protihráč motivu šíleně šachující veže, která se obětuje za svého zapatovaného krále. Jestli není výsledek zřejmý z mého obšírného kometáře, tak tedy remíza.

Poslední partie se hrála za nejméně oblíbeného stavu pro aktéry, ale za to více exkluzivnějšího pro diváky (ti ale žádní nebyli).

Peťa se nechtěl spokojit s remízou, a proto se pouští do cesty dobrodružství a pravdy. Nehleděl na materiál a beze vši turbací obětoval  věžku za tři spojené  pěšce (viz Peťův komentář s pozicí). Komplikovanější postavení by se hledalo těžko. Již do nemalého nervového vypětí se začínal projevovat i časový faktor.

Čas je to, co nám chybí, když se příliš mnoho děje. Tyto slova by si mohl od Manfreda Eigena vypůjčit Peťův soupeř. V obtížně a stále nejasné pozici mu nestačilo předepsaných 30 vteřin. Tím byl výsledek zápasu zpečetěn.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95