Svátek

Dnes je: Úterý, 14. červenec 2020
Dnes má svátek: Jindřich
Zítra má svátek: Luboš

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow Beránci nevinní nebyli - díl druhý
Beránci nevinní nebyli - díl druhý
Napsal Martin Senkyr   
Úterý, 31. květen 2011
Dnes je tomu přesně rok, co jsem psal reportáž z minulého Mistrovství ČR st. žáků 6členných družstev v rapid šachu. Její samotný název Vám jistě objasní dovětek v nadpisu :-) Oproti loňsku se totiž naše sestava sice proměnila, její kostra však zůstala stejná - místo Linda Phamové jsme získali na hostování Lenku Blechovou ze Starého Města a místo Filipa Paula nastoupil benjamínek Hanuš Suchánek. Onu opěrnou část družstva pak tvořili Matyáš Juřena, Kryštof Suchánek a Martin a Štěpán Hronkovi.

Do Seče jsme přicestovali jako obvykle vlakem a jako obvykle měl ten mírné zpoždění. Naštěstí se to týkalo rovněž autobusu, který nás měl dopravit z pardubického nádraží přímo do místa konání lítých bojů. Za vydatného doprovodu deštových průvalů jsme se dozvěděli, že na nás už v areálu nezbylo místo a tak nás museli pořadatelé přesunout do cca 1,5 km vzdáleného autokempinku. Určitě uznáte, že takhle navečer s bandou malých šmudlů ověšených batoh se sladkostmi od maminek, není procházka v dešti snem žádného vedoucícho. Naštěstí se nám obětavě nabídl pan Česenek (ředitel turnaje), že nás do místa noclehu přepraví, za což bych mu rád veřejně touto cestou poděkoval. Večer jsme stihli ještě předválečnou poradu, která snad dodala klukům odvahy a odebrali se na kutě s vyhlídkou lepší zítřků, alespoň co se počasí týče.

První komplikace přišla ještě před zahájením, kdy nekompromisní svazová databáze neumožnila zapsat Martin Hronkovi III. VT, kterou nemá oficiálně zaregistrovanou, za to u Kryštofa Suchánka číslo 3 v kolonce výkonosti vesele svítilo. Důvod je nasnadě - Kryštofovi už vyšlo ELO, tudíž mu byla třída přidělena automaticky. V první chvíli jsem si myslel, že jde jen o informativní poučení ze strany hlavního rozhodčího turnaje pana Hurty, byl jsem však vyveden z krutého omylu. Pravidla neumožňovala, aby na soupisce výše napsaný hráč měl o více než 150 nižší ELO. Pro mě z nepochopitelného důvodu se toto ustanovení vztahovalo i na rating nasazovací, tudíž jsme museli přeházet sestavu a místo původně plánovaného pořadí Lenka-Mates-Martin-Kryštof-Štěpán-Hanuš si prohodili místa Martin s Kryštofem. No nic, musíme se poučit a příště už klukům VT poctivě zaregistrovat ;)

I kvůli tomu, že klukům nebyly uznány poctivě uhrané třídy jsme byli nasazeni až 42 (se zapsanými třídami bychom byli cca 33).Nechci se tady snažit nějak dlouze filozofovat, ale v tomto případě by měl zvítězit zdravý rozum, neboť později při losování mohl díky rozdílu mezi oficiálními a skutečnými nasazovacími ELY soupeřící tým v domnění, že proti němu nastupují začátečníci naše družstvo podcenit.

Ale nyní už k samotnému turnaji. Hned na úvod nás čekalo regionální derby s Boršicema. Krutý úvodní výprask 0,5-5,5 nevypadá už tak smutně, když dodám, že Hanuš mohl vyhrát, ale radost z proměny udatného pěšce v dámu mu zakryla mysl a nevšiml si následného matu, kterým jej počastoval naopak soupeřův v dámu se proměnivší pěšák soupeře. Stejně tak Mates se z pro mě nepochopitelných důvod vzdal s figurou navíc, ačkoli mu zbývalo 10 sekund na hodinách. V této chvíli nutno zmínit i hrací tempo 2x25 minut plus 10 sekund za každý tah, tudíž obava z prohry na čas by se ukázala velmi rychle lichou. V druhém kole nás čekal soupeř srovnatelné síly a smolná prohra 2:4 zamrzela. 

Vidina vítězství však zapůsobila motivačně a v následnujícím napínavém zapáse jsme porazili Kuřim 3,5:2,5 když se celý bodík podařilo ukořistit Matese, Marťovi a Hanýskovi. Rovněž kolo čtvrté se neslo ve znamení vyrovnanosti, kdy velkou pochvalu za výhru znamenající celkovou remízu zasloužil Martin, který přesně spočítal pěšcovou koncovku. V pátém kolem jsme přidali druhou výhru, tentokráte však suverénně 4,5:1,5 a tak jsem byl před posledním sobotním kolem optimisticky naladěn a překonání dvouciferného bodového součtu se mi jevilo velmi reálným. Ne už tak však našim soupeřům, které motivoval jejich trenér pohrůžku běhu kamsi daleko a prohráváme 2:4, ocenit za bojovnost je však potřebu Lenku.

Po prvním dni se tedy na našem bodovém kontě objevilo magické číslo 7 a rovněž počasí dávalo najevo, že se s námi hodlá usmířit. Já osobně jsem byl po prvním dnu tak unaven, že jsem ihned po příchodu na chatku zalehl, usnul a vzbudil se až ráno :-P (co si budeme povídat, odehrát 36 partií, aniž bych mohl jakkoli ovlivnit jejich průběh se svěžestí trenéra leccos udělá). Z jednotlivců je třeba vyzdvihnout Matese (4/6) a hlavně Martina (5/6), naopak výkon 1 z 6 si Kryštof do vitrýnky úspěchů rozhodně nevystaví.

V prvním ranním kole nás čekaly České Budějovice a už od začátku bylo jasné, že soupeři vyspali výrazněji lépe. Kryštof ztratil dámu, Martin pěšáka, jen Hanuš měl figuru navíc, na ostatních deskách víceméně rovina. Pak prohrál Štěpán a Lenka ztratila figuru. No, co si budeme podívat, už jsem viděl opakování loňského ranního výprasku. Budoucnost je však kouzelná, protože narozdíl od historie není vůbec jistá. Kryštofovi se podařilo získat dámu zpět, ale koncovka bez dvou pěšáků mnoho šancí rovněž neskýtala. Martin získal pěšce zpět a na můj pokyn začal hrát důsledně na výhru. Hanuš mezitím získal věž, kterou následně ztratil a nechal soupeřku postavit si dámu. Ta však nevěděla, jak dát mat a tak mohl náš benjamínek radostně zvolat PAT! Na prvních dvou šachovnicích jsme si soupeřem rozdělili po jedné výhře a stav byl tedy 2:3 v náš neprospěch a Martin musel opět vyhrát pěšcovou koncovku. Naštěstí je na něm vidět, že mu pravidelný páteční trénink prospívá a zkušeně bez menšího zaváhání cestičku za bodem našel. V 8. kole jsme dostali soupeře naší úrovně, přesto výsledek 5:1 odpovídal předvedené hře.

Do záverečného 9. kola nám losovací program přiřknul Novoborskou šachovou akademii. Byl jsem optimistou, soupeř zhruba stejné herní i věkové úrovně, co víc jsem si mohl přát. Ovšem jak podotkl pan Vojáček z Brna: "Trenér míní, děti mění". Lenka, Martin i Kryštof ztratili materiál už v zahájení, Štěpán a Hanuš ve střední hře. Jen Mates získal figuru, takže to vypadalo na brzký konec zápasu a výprask 2:4. Pak se však naši soupeři na 3. a 4. smilovali a nabídli 2 remízy, které oba naši talenti přijali. Nutno dodat, že Martin nejprve odmítnul, ale po 3 tazích si uvědomil marnost svého počínání, když byl kratší o věž, a remízu sám radši nabídl.

Celkový výsledek 2:4 znamenal, že jsem skončili s 11 body na 37. místě. Uhráli jsme o jeden zápasový bod víc, oproti loňsku, kdy víceméně všichni bodovali stejně jsme však zaznamenali výkyvy jak nahoru, tak dolů. Výsledky jednotlivců jsou zde. Mile překvapil Mates, který uhrál na druhé šachovnici 7 z 9 a jeho některé taktické kombinace lahodily oku nejednoho přihlížejícího diváka. Obdobně dopadl též Martin (7/9), který se k tomuto výsledku propracoval spíše precizní hrou s minimem chyb. Naopak turnaj se nepovedl Kryštofovi, 3 body z 9 jsou hluboko pod jeho možnosti. Lenka na první šachovnici čelila často elové převaze, 2,5 bodu předvedené hře neodpovídají. Štěpán střídal dobré a špatné okamžiky, 3,5 bodu je asi odpovídající. Debutant turnaje Hanýsek projevil obrovské nadšení, které bylo odměněno 2,5 body.
  Komentáře (3)
Seč
Přidal Mirek K., 02-06-2011 06:54
Matyáš a Martin - výborně!! Taky Hanuš napoprvé neuhrál zrovna málo. Žeby se blížil turnaj, kde Hanuš uhraje víc než Kryštof?! Ty VT dáme určitě do pořádku, nevěděl jsem, že na nich může tak záležet. A jinak díky Martinovi, za trenérství v Seči i za tento článek.
Ahoj!
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny website, 01-06-2011 17:08
Milí beránci! 
Přeji vám spoustu šachových úspěchů! A pamatujte, pokud chcete být úspěšní, své soupeře musíte nenávidět! Je to rada jednoho šachového mistra a něco na tom opravdu je. Já jsem však člověk mírumilovný a proto mám tak malé Elo!
"BOMBA"
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny website, 31-05-2011 20:01
Ahoj! 
Za několik málo hodin to vybuchne!! Načasoval jsem to na 1.6.2011 v 0:54. 
Chci aby o tom věděli ve Zlínku mezi prvními! Už to chystám několik dnů!  
Jen žádnou paniku!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95