Svátek

Dnes je: Úterý, 09. březen 2021
Dnes má svátek: Františka
Zítra má svátek: Viktorie

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín C - Postoupky 6:2 (11. kolo 2. ligy, 10.4.2011)
Zlín C - Postoupky 6:2 (11. kolo 2. ligy, 10.4.2011)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 10. duben 2011

Celkem jednoznačný zápas, už po třech hodinách hry to bylo 3:0. Vyhráli Koutný, Šenkýř, Kocián, Beneš, Balážec. Ale taky byly k vidění situace, kdy naši hráči nedali jedno- resp. dvoutahové maty. Podrobnější reportáž napíšu během (snad pondělního) večera.

Poslední letošní druholigový zápas už v podstatě moc neřešil. My jsme byli před ním třetí, soupeř předposlední. My jsme jistě nepostupovali, soupeř jistě sestupuje. My jsme v případě výhry měli téměř jisté druhé místo (a při prohře jsme mohli spadnout až na čtvrté), soupeři hrozil při prohře pád na poslední místo a tedy absolutně stoprocentní sestup.

Nám chyběli ze základní sestavy Pavel Dubina, který pomáhal Slavičínu a Mira Veselý, který se omlouval kvůli údajné slabé formě (jen si neuvědomil, že tu omluvu posílá hráči s bilancí 1,5/7 :-), ale už jsme si to vysvětlili). Soupeř už druhé kolo po sobě nechal odpočívat Marka Machalíka (při zisku 0,5/7 je to asi pochopitelné) a hostujícího Libora Daňka. Poprvé letos za ně nastoupila Aneta Tomečková. Zajímavé z našeho pohledu bylo, že naše družstvo letos teprve podruhé (poprvé v Boršicích) nebylo to mladší, ale přesně naopak, na většině šachovnic jsme tak měli převahu nejen elovou, ale i věkovou.

Zatímco hosté přijeli včas a jako jedni z mála soupeřů ani nebloudili ani nehledali místnost, nám se opozdila na zápas nezávisle na sobě hned trojice hráčů (naštěstí jen asi o pět minut).

Zápas probíhal z našeho pohledu od začátku v pohodě. Na prvních třech šachovnicích lepší pozice a o půlhodinu lepší čas. Jura Hodovský (4) měl těsně před vyrovnáním. Od začátku dobře stál ještě Mira Beneš (7), já (6) jsem stál tradičně hrozně a další dvě partie (5,8) bylo těžko hodnotit.

Skončené partie na sebe tentokrát nenechaly čekat až do čtvrté hodiny hry jako obvykle. Ale už po dvou hodinách vyhrál Petr Koutný (1). Jak přesvědčivě sezónu zahájil (možná si vzpomenete na jeho jasnou výhru nad Kubou Uřičářem z Veselí), tak ji i zakončil. 1:0

Pěkně popořadě, jako druhá skončila o půlhodinu později druhá šachovnice. Martin Šenkýř hned za zahájení černými vyrovnal, pak získal převahu a pak ji zužitkoval. Čistá práce. 2:0

Míša Krčál (3) se někde zadrhl, takže o další půlhodinu musel skóre zvýšit někdo jiný. A byl to Mira Beneš (7). Jeho soupeř sehrál zahájení podivně. Ale měl ještě docela štěstí, že nevycházely žádné oběti ani okamžité útoky na jeho krále. Mira B. to ale správně poznal, dovyvinul všechny své figury a soupeřův král v centru nemohl vydržet dlouho odolávat. 3:0

Mezitím mi Ludo (8) hlásil, že je prohraný a nebyl důvod mu nevěřit :-), Jura (4) kupodivu pořád nevyrovnal, Míša (3) asi někde ztratil výhodu a Pavel (5) si nemohl vybrat, jak vyhraje.

Tak jsem to musel rozhodnout já... Ze zahájení jsem sice stál tak blbě, že si všichni mí spoluhráči mysleli, že to musí být nějaká varianta :-). No, kousek i byla. Ale pak už ne. Můj mladý soupeř prý naopak teorii od pátého tahu neznal, přesto v následujících sedmi tazích vymyslel ty nejlepší a vybral si ty nejzajímavější varianty, což myslím zaslouží ocenění. Spoluhráči mi jeden po druhém přestávali věřit a začaly se množit hlášky stylu "Ještě hraješ?" nebo "To už je analýza, že?" Mě to ale docela motivovalo a partie mě bavila čím dál víc. Dokonce jsem v jednom okamžiku spočítal pěknou sedmitahovou variantu s obětí věže a kvalitu za vidličku na krále a dámu. Jenže jsem si ji sám vyvrátil, když jsem propočet ještě o dva tahy prodloužil. Škoda jí. Pozice byla celkově hodně náročná na propočet a soupeř někdy v této pasáži přestal hrát nejsilnější tahy. Postupně jsem odklidil krále do bezpečí, srovnal stav pěšců a přešel do lepší koncovky. V ní mi soupeř ještě trochu pomohl a tak trvala už jen pár tahů. Na závěr bídné sezóny jsem si tak docela spravil náladu a udělal radost.

Takže jsme vedli 4:0, zápas byl jasně vyhraný a mohlo se v klidu jít analyzovat. Nebo to tak aspoň vypadalo. Ve skutečnosti se ale právě tehdy začaly dít divy.

Pavel Slovák (5) měl už před zápasem ode mě povolené, že si v posledním zápase může "zadivočit". Málem se k tomu ale nedostal, protože zahájení znal lépe jeho soupeř. Ten mu pak ale trochu pomohl, když z jeho slabého pěšce udělal silného volného. A tak mohla ve 28. tahu konečně přijít "vítězná" oběť věže. O čtyři tahy později pak přišla ještě oběť druhé věže. Jenže se ve vítězné euforii a soupeřově časové tísni zapomnělo na políčko e8, přes které se černý král schová. Ještě že tam byla remíza věčným šachem, která navíc znamenala potvrzení naší výhry v zápase. Přitom ale stačilo místo pěkné oběti druhé věže dát prostě mat prvním tahem...  4,5:0,5

O chvilku později dohrál i Ludo Balážec (6). Už před skončením jeho partie kolovaly zvěsti, že mohl dát dvoutahový mat, ale nedal. Tak jsem si myslel, že teda zaslouženě prohrál. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděl, že vyhrál! A to se pak ještě zvětšilo, když vyšlo najevo, že i Ludo mohl dostat v závěru partie vynucený asi pětitahový mat nebo že vyhrál navzdory tomu, že měl o celou věž méně a jeho jedinou hrozbu bylo možné pokrýt třemi různými způsoby... Ano, i takový byl náš poslední letošní druholigový zápas.

Stav byl tedy 5,5:0,5. V závětu už jen mírně ve prospěch soupeře korigovali prohrou Jirka Hodovský (4) a remízou Michal Krčál (4). Jirka (4) si tak k mému překvapení zapsal už třetí druholigovou prohru v řadě. Možná už ke konci pracovala únava, přece jenom jako jeden z mála v našem klubu odehrál téměř kompletních 22 partií. Míša (3) měl partii určitě výborně rozehranou, pak ale nejspíš někde soupeře vypustil a pak už se hrála relativně vyrovnaná partie s jednou větší nepřesností na každé straně, která nakonec vyústila v remízu.

Takže nakonec 6:2 pro nás, krásná pomyslná stříbrná medaile a pro soupeře naopak pád na poslední místo druholigové tabulky.

Pozápasové zapisování partií pak ještě ukázalo další perličky: Petr (1) mohl v závěrečné pozici dávat 4-tahový mat. Místo toho si vybral až čtvrtý nejsilnější tah s hodnocením pouhých +8. Jirka (4) mohl dostat místo posledního soupeřova tahu také mat prvním tahem (nebo čtvrtým nebo pátým, ...), ale ten raději vyhrál tichým tahem. Taky Pavel (5) mohl kromě matu prvním tahem dávat i několik dalších. Našel ale elegantní způsob, jak vynutit remízu. A po tomto výčtu už asi ani nepřekvapí, že Mira Beneš mohl podle Rybky několikrát elegantně obětovat na e6, přestože my jsme si v analýze vždycky mysleli, že to nešlo. Nebo že Ludo dokázal vyhrát partii, v jejímž průběhu dosahovalo hodnocení pozice (kromě pár nepodstatných několikatahových matů:-) ) málem až do do třetí desítky. Celý zápas by mohl být ideálním tréninkovým materiálem pro mládež (a jak je vidět, tak i pro ligové šachisty) na hledání matů.

 

Zlín C   6 : 2   Postoupky
Koutný Petr V 2200 1 - 0 2151 Dvořák Martin
Šenkýř Martin 2158 1 - 0 1958 Večeřa Petr
Krčál Michal 2098 ½ - ½ 2076 Bačák Martin
Hodovský Jiří 2044 0 - 1 2053 Bačák Petr H
Slovák Pavel 2065 ½ - ½ 1952 Dungl Martin
Kocián Miroslav 2060 1 - 0 1870 Holman Radek H
Beneš Miroslav 1939 1 - 0 1874 Opluštil Vladimír
Balážec Ludovít 1999 1 - 0 1735 Tomečková Aneta

 
  Komentáře (11)
Díky
Přidal Mirek K., 12-04-2011 15:40
Díky za poděkování, Miro. Pěkně se to čte. BTW: Kterou chceš hrát příští rok šachovnici? :-)
Přidal Mira Beneš, 12-04-2011 14:05
Franta ma pravdu, nevim jestli naše Céčko někdy skončilo stříbrné ve druhé lize. A jelikož tam asi ani ambice na postup nebyly, tak je to vlastne to nejlepsi, co jsme mohli uhrát :grin Určitě se sluší poděkovat kapitánovi za veškerou tu černou práci odvedenou v zákulisí a která není moc vidět. Stříbrná medaile v "divizi" je mu odměnou!
Přidal Foukal, 12-04-2011 12:47
No nic,nezbývá mi než Ti,Ludo, pogratulovat k Tvé životní sezoně,a kapitánovi Cečka k pokud se nemýlím,ale asi ne/ k nejlepší sézoně v historii zlínských Céček.Opravdu skvělé výkony,tleskám !!!
Přidal Ludo Balazec, 12-04-2011 12:25
S casom to bolo tak, ze ked po mojej hrubke 29...h5? zahrala 30.Dg6 s hladko vyhranou poziciou, zostavalo jej na hodinach vyse 20 minut (plus 30s/t), mne asi 40 minut. Na niekolko dalsich tahoch som ja spotreboval spustu casu ( samozrejme som videl, ze niekolkokrat za sebou bol moj najlepsi tah Dxg2+ s odovzdanim veze, lenze to by som urcite prehral ;-) ), ona dost menej, takze v momente ked zahrala 34...Sf4?? mohla mat 5 minut, ja 3 minuty. Na h3 som vzal hned, ona asi po minute Kg1?? ja asi po vyse minute som odmietol dat mat a vratil sa do beznadejnej pozicie tahom Vg3?? Dalsie tahy boli dost rychle. Na 40. tah nam obom zostali asi po 2 minuty. Rozmyslala vyse minuty, no, uprimne povedane, keby sa s vezou viac nechala padnut na cas, nebola by to ani zdaleka taka ostuda ako ked zahrala Df7?? Samozrejme uz 39.De4 som zahral s tym, ze hrozim De3+, alebo Dd4+ s matom, takze musi pokryt obidva, preto Df7 bol taky shock, ze som sa absurdne zhacil : nekryje ani jeden, ktory mam dat ?! Skoro po polminute som zmatocne zahral ten objektivne horsi, ktory dava moznost pred matom este podlozit damu ...
Přidal Foukal, 12-04-2011 11:23
Dík za radu,těch není nikdy dost.Taky bych se nevzdal, pokud by se na šachovnici Vf4 
neobjevilo,ale beztak by mě to nepomohlo,štestí si sedá jen na připravené. 
Ještě by mělo zajímalo kolik měla času na  
hodinách,jestli to hrála na půlminutě,tak se ani nedivím.
Přidal Ludo Balazec, 12-04-2011 10:39
Franto, Fritz2 to nahodou robi velice rozumne. Ked ho nastavim na tempo 2min/tah, asi za minutu ten 8-tahovy mat ukaze. Pri rychlejsom tempe potiahne (spravne) asi za 20 sekund s hodnotenim 22, aby panicka zbytocne nezdrzoval, aj mne by sa zdalo zbytocne pocitat dalej, keby som sa dopocital k tomu, ze vezmem superovi vsetky figury (D+2V+S je prave 22 !), pricom mu zostanu nejake nezablokovane pesiaky (nehrozi pat). 
Pokial ide o stastie, Franto, ked ho chces mat viac, musis mu davat priestor, urcite mnohokrat uz uz na teba chcelo sadnut, ked si partiu vzdal !
Přidal Foukal, 12-04-2011 08:00
Tož ted jsem zhlédl Ludovu partii,je to neuvěřitelný jak se to štěstí letos vždy  
otočí k němu jako k lépe připravenemu. 
To se to pak optimistuje.Jen promasíruj toho F2,když nevidí 32...Vc3/matt-8tahový/
Hotovo
Přidal Mirek K., 12-04-2011 00:52
Reportáž je napsaná, snad tam není moc překlepů.
zpoždění
Přidal Mirek K., 11-04-2011 06:50
Včera večer mi doma nejel internet, takže jsem nemohl nic napsat :-(. Snad to dnes večer bude lepší. Ale můžu říct, že zapisování partií bylo tentokrát tak zajímavé, jako už dávno ne. To, co psal Ludo, tak je jen zlomek zajímavých okamžiků, které včera viděly šachové programy, ale hráči ne.
Přidal Ludo Balazec, 10-04-2011 17:59
Aj ten hlupy Fritz2 sa na mojej partii vyborne bavil ...  
Toto je zaver partie s hodnotenim Fritza zo strany cierneho po kazdom tahu 
29.Sxd4 (-1) h4 (-4) 
30.Dg6 (-4) h4 (-4) 
31.h3 (-4) Se7 (-4) 
32.Se3 (-2) Vc3 (-22!) 
33.Vd7 (-5) Da8 (-13) 
34.Sf4 (-1!) Vxh3+ (-1) 
35.Kg1 (+mat!!) Vg3 (-9) 
36.Sxg3 (-9) hxg3 (-13) 
37.Df7+ (-9) Kh7 (-9) 
38.Vxe7 (-4) Vxe7 (-4) 
39.Dxe7 (-4) De4 (-4) 
40.Df7 (+mat!!) De3+ 41.Kh1 Dh6+ 42.Kg1 Dh2 mat
konec dobrý, vše dobré
Přidal petr koutny, 10-04-2011 16:36
konec úspěšné sezóny, děkuji všem spoluhráčům ze Zlína a protože není žádné tajemství že odcházím, přeji všem ať se daří stejně tak i příště, jsem rád že jsem s Vámi hrál. 
Petr Koutný

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2021 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95