Svátek

Dnes je: Úterý, 09. březen 2021
Dnes má svátek: Františka
Zítra má svátek: Viktorie

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín C - Staré Město B 4,5:3,5 (9. kolo 2. ligy, 6.3.2011)
Zlín C - Staré Město B 4,5:3,5 (9. kolo 2. ligy, 6.3.2011)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 06. březen 2011

Přestože jsme hráli ve velice oslabené sestavě, podařilo se nám překvapivě vyhrát i toto derby. Vedli jsme už 2,5:0,5 (vyhráli Pavel Dubina a Milan Kopčil) a 3,5:1,5 (bod přidal Jirka Palica), přesto byl výsledek ještě na vážkách. Nakonec rozhodl ve skvělé formě hrající Michal Krčál, který na první šachovnici porazil Petra Bažanta juniora. Jinak to byl velice dlouhý zápas (tři partie přes 60 tahů) a spousta partií v něm skončila jinak, než v průběhu partie vypadala.

Podrobnější popis jsem (konečně) napsal ve čtvrtek večer.

Byl to hodně dlouhý zápas s mnoha překvapeními jak v úvodu (sestavy), tak i v průběhu zápasu.

Do zápasu jsme nastupovali jako čtvrté (soupeř) a šesté (my) družstvo tabulky, od sebe nás dělil jeden bod a od prvního místa pouhé dva, resp. tři. Což zejména pro nás byla pořád velmi lichotivá pozice, navzdory porážce v minulém kole.

Kvůli kolizi s Extraligou, s jednou víkendovou školní akcí a kvůli dvěma dalším omluvám z důvodů šachového přesycení popř. slabé formy jsme ale jen horkotěžko poskládali sestavu na zápas. Dokonce jsme museli našemu Éčku vzít i jejich nejlepšího hráče, abysme vůbec nastoupili v osmi. A v týdnu bylo také slyšet pesimistické hlasy, že jsme ten zápas už předem vypustili a že dostaneme nakládačku. Vždyť před dvěma týdny naše téměř základní sestava dostala výprask v teoreticky o hodně slabších Boršicích. Co mi zbývalo jiného, než odpovídat, že soupeřům aspoň pokazíme přípravu na zápas a že nebudeme mít co ztratit, zatímco soupeř bude cítit povinnost vyhrát.

To první se celkem povedlo, to druhé ale ne. Soupeř totiž přijel v neméně oslabené sestavě, také s několika nečekanými hráči a naopak několik očekávaných hráčů nechal doma. Takže letos poprvé hrál Antonín Vávra a teprve podruhé Jarek Sháněl, naopak nepřijel třeba pan Vavruška, kterého jsem já očekával na čtvrté šachovnici (letos potkávám samé vážené seniory). Mne naopak čekal na sedmičce Radim Stuchlý, ale to bysme nesměli vynechat první dva hráče soupisky (Petra a Martina) a kromě nich ze základu ještě i Pavla S. A ze tří Mirů na soupisce nastoupil jen ten nejslabší=já. Díky těm absencím si zahráli potřetí v sezóně Barbora, podruhé Milan Kopčil a poprvé Jirka Palica (a uhráli 2,5/3!, ale to už trochu předbíhám). Takže suma sumárum nám chyběli čtyři hráči základu, soupeřům tři. A na elo to nakonec vyšlo přibližně stejně.

V této sezóně poprvé jsme hráli na Centroprojektu, kde se nám vloni velice dařilo. Současně s námi se hrál extraligový zápas Zlín A-Novoborský. Díky tomu jsme mohli vidět v akci kromě našich současných hráčů a spousty reprezentantů v barvách Nového Boru také třeba staroměstského odchovance Zbyňka Hráčka, mezi diváky byl i zlínský odchovanec Petr Hába, ... No prostě samí vynikající šachisté a parádní šachový zážitek.

Sotva zápas začal, už jsme málem vedli. Pavel Dubina (3) totiž svedl svého soupeře v dámském gambitu do nějaké méněcenné varianty, kdy už v desátém tahu má jasnou výhodu. Po pár tazích ji proměnil v zisk figury. Pak si s námi sice trochu zašpásoval, když něco přehlédl a figuru musel vrátit. Zůstal mu sice jen pěšec víc, ale figury černého stály tak hrozně, že při skoro rovném materiálu ukazuje motor hodnocení +4. Ještě pár tahů se sice ještě hrálo, ale další překvapení už se v partii nekonala a vedli jsme 1:0. Pro Pavla to bylo už třetí druholigové vítězství v řadě.

Někdy během toho Pavlova získávání a zase vracení figury jsem měl i já (4) o figuru víc (o tom později), Ludo a Barbora (5+7) měli prostorovou převahu na šachovnici a především jejich soupeři velice rychle směřovali do časových tísní, Jirka Palica (8) přežil zahájení, se kterým sám nebyl během partie spokojený, Michal (1) i Milan (6) stáli asi vyrovnaně a snad jen Jirka Hodovský (2) byl od začátku v defenzivě a dával pěšce za nějakou protihru. Celkově to vypadalo pěkně, i když z mého pohledu asi ne až na 6:2, jak píše Petr Bažant na webu Starého Města.

Pak se to hodně zamotalo u mne. Soupeř sice hned v zahájení úplně přehlédl jednoduchou dvoutahovou ztrátu své figury, ale už když jsem ji dobíral, tak jsem věděl, že to bohužel nebude zadarmo. Musel jsem odevzdat Sg7 při domečku h7-g6-f7 a pak jsem musel najít obranu proti soupeřovu útoku právě na takto oslabeného krále. Soupeř to pak měl docela jednoduché, protože nejbližších pět tahů se mu samo nabízelo. Přestože jsem nad pozicí strávil spoustu času a viděl spoustu možností pro obě strany, správnou obranu jsem stejně nenašel a soupeř mohl vynutit remízu opakováním tahů. Po delším zvažování (ale tuším dokonce i bez porady s kapitánem?!) se tomu ale vyhnul a raději dál pokračoval v partii bez figury. Já jsem vzápětí (asi správně) odevzdal kvalitu za konec jeho útoku, překvapivě jsem nic nevytěžil z jeho oslabené dlouhé bílé diagonály a slabého krále, vyměnily se dva páry těžkých figur a najednou jsme hráli koncovku S+J:V.

Mezitím už ale před kontrolou skončily další dvě partie. Barbora (7) sice stála pořád mírně líp a dostala soupeře do silné časové tísně, v této fázi ale přesto začala hrát slabší tahy než soupeř. Ten sice nejdřív nevyužil možnost získat kvalitu, pěšcem už ale nepohrdl. Zároveň ale nabídl remízu, kterou Barbora s mým souhlasem přijala. 1,5:0,5

Milan Kopčil (6) hrál myslím celou dobu přibližně vyrovnanou pozici, která sice pár tahů před časovou kontrolou vypadala po průlomu bílého pro něj trochu hůř, pak ale bílý udělal hrubku a prohrál kvůli slabé první řadě. Milan tak zároveň připravil Vojtovi Dobešovi první druholigovou porážku v sezóně. A povídavá dvojice :-) Barbora a Vojta tak ze dvou nadějných pozic vytěžila pouhý půlbod. Takže zvýšení na 2,5:0,5 pro nás.

Bylo po první kontrole, vedlejší extraligový zápas byl už rozhodnutý, ale u nás se pořád ještě hrálo pět partií. Michal (1) a Ludo (5) měli pěšce víc, Jirka Palica (8) stál také líp, naopak Jirka Hodovský (2) a já (4) jsme stáli hůř. Pořád to vypadalo dobře, ale zdaleka ještě nic nebylo jasné.

Do deseti tahů od časové kontroly skončily další dvě partie. Jirka Hodovský (2) se nakonec neubránil Petrovi Bažantovi staršímu, když mu dal nejdřív pěšce a později kvalitu, ale soupeř mu nikdy nedovolil se vysvobodit ze tlaku. 2,5:1,5

Naopak Jirka Palica (8) dotáhl svou premiérovou druholigovou partii v životě do vítězného konci a zvýšil na 3,5:1,5 pro nás.

Mezitím už myslím skončily všechny extraligové partie a tak naše tři zbývající partie sledovalo stále více očí. Ke zvratu došlo u Ludy (5), kde soupeř pozičně obětoval kvalitu za pěšce a najednou se dostal k silnému protiútoku on. Já jsem bránil horší koncovku sice dlouho, ale bylo čím dál jasnější, že marně. Postupně se ukazoval rozdíl v síle obou hráčů a soupeř mě přehrával. Takže ze zápasu mohlo být ještě drama, kdybysme ale neměli Michala Krčála (1). Ten ve své partii postupně zvládl zahájení, ve střední hře získal pěšce, v koncovce obětoval kvalitu za nějaké pěšce a přešel do pozice se zajímavým materiálem 2S+4p:V+S, kterou také nakonec po skoro sedmdesáti tazích vyhrál a zajistil družstvu vítězství. 4,5:1,5

Ludo Balážec (5) a já (4) jsme hráli ještě o pár tahů déle, ale oba jsme prohráli a dovolili tak soupeřům zkorigovat na konečných 4,5:3,5. A jestliže Pavel Dubina si mohl dovolit figuru získat, ztratit a ještě vyhrál, tak my dva jsme bohužel zůstali v polovině té jeho cesty a vypili kalich hořkosti. Mně nestačila ani figura víc, Ludovi ani pěšec navíc, lepší pozice a soupeřova časová tíseň. Na druhou stranu musím ocenit svého soupeře Jarka Sháněla, který sice po nějaké sobotní akci evidentně nebyl úplně fit, ale přesto během zápasu nejdřív odmítl remízu (poté, co jsem myslím černými v zahájení vyrovnal hru), pak se i bez přehlédnuté figury rozhodl neopakovat tahy a hrát dál a nakonec ještě vyhrál nejednoduchou koncovku, která trvala dalších třicet tahů. Klobouk dolů za bojovnost.

Kombinace předešlých výsledků v derby Zlína a Starého Města (letos myslím 4-1-0), naší oslabené sestavy, předzápasových prognóz a konečného výsledku sice svádí k různým vtipným výrokům, ale odpustím si je. Možná by to zbytečně zastínilo zajímavý zápas, který se neztratil ani vedle souběžně hraného extraligového. Jinak se hrálo úplně fér, v přátelské atmosféře a tak rozhodčí Pavel Slovák neměl žádné problémy. A nás tento vyhraný zápas opět vynesl na třetí místo tabulky, naopak náš soupeř klesl na páté.
  Komentáře (9)
Hotovo
Přidal Mirek K., 11-03-2011 00:49
Reportáž je konečně napsaná.
článek
Přidal Igor Štefanko website, 08-03-2011 07:17
Výjimečně jsme vás alespoň článkem předběhli  
:p článek SM
Pořád nic
Přidal Mirek K., 08-03-2011 07:01
Článek ještě pořád není, ale už mám aspoň nedělní partie v PC...
Reportáž odložena
Přidal Mirek K., 07-03-2011 07:01
Děkuju Romanovi i Hynkovi za zajímavé komentáře k zápasům jejich družstev. A taky gratuluju k jejim vyhraným partiím. Mě včera ten zápas i moje partie nějak zmohly, takže podrobnější popis jsem už včera napsat nezvládl a napíšu ho dneska večer.
Přidal Roman Chytilek, 06-03-2011 19:14
Míša dnes hrál strašně silně a s velkou odvahou a charakterem. Byla to jedna z nejlepších partií, jaké jsem viděl Zlíňaka sehrát: respekt!
Tři sestupy do kraje?
Přidal Mirek K., 06-03-2011 18:55
Nedobré zprávy z ostatních druholigových zápasů... Po dnešních prohrách Boršic, Holešova i Postoupek jsou právě tyto tři týmy našeho kraje na třech sestupových místech :-(.
Naše body
Přidal Mirek K., 06-03-2011 16:54
Snad bych mohl ještě doplnit a prozradit, že kromě Michala se o naše body postarali Pavel Dubina, Milan Kopčil a Jirka Palica, remizovala Barbora. Taky jsem to dodatečně přidal do úvodního textu.
Souhlas
Přidal Mirek K., 06-03-2011 16:15
Petr samozřejmě ještě nemohl vidět partie, ale stejně to vystihl. Michal byl dneska hvězdou zápasu!!
blahopřeji
Přidal petr koutny, 06-03-2011 16:08
Michal je borec.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2021 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95